inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Lifestyle

10 CZYNNIKÓW WPŁYWAJĄCYCH NA WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy kupujesz nieruchomość inwestycyjną lub dom, musisz zastanowić się, ile naprawdę jest wart. Więc jakie są czynniki, które wpływają na wartość nieruchomości? Od lokalizacji po planowaną infrastrukturę, wyposażenie, wielkość i estetykę, na wartość nieruchomości wpływa wiele czynników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co obniża wartość nieruchomości, co je napędza i jak możesz określić, ile jest warta Twoja nieruchomość inwestycyjna lub dom.

1. Lokalizacja

Lokalizacja Twojej nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość nieruchomości. Czy jest blisko restauracji, szkół, sklepów, transportu publicznego i innych udogodnień w okolicy? Czy jest to poszukiwana destynacja turystyczna? Czy jest blisko centrum miasta? Im bardziej popularna i dostępna jest lokalizacja inwestycji, tym cenniejsza będzie nieruchomość.

Ponadto lokalny klimat i pogoda mają również wpływ na wartość Twojej nieruchomości inwestycyjnej.

2. Rozmiar domu i przestrzeń użytkowa

Wartość rynkową nieruchomości określa się zwykle jako cenę za metr kwadratowy – całkowitą cenę sprzedaży podzieloną przez powierzchnię nieruchomości. 

Oprócz metrów kwadratowych o wartości nieruchomości decyduje powierzchnia użytkowa. Garaże, niewykończone piwnice i strychy zwykle nie są wliczane do powierzchni użytkowej. To właśnie takie przestrzenie jak łazienki i sypialnie mogą znacząco podnieść wartość domu.

3. Wiek i stan

Wiek to kolejny czynnik, który odgrywa ważną rolę w określaniu wartości nieruchomości . Zwykle im nowsza nieruchomość, tym więcej nabywców jest skłonnych za nią zapłacić, ponieważ nie wymaga większych remontów ani napraw. Oprócz wieku nabywcy nieruchomości biorą pod uwagę również stan budowli. Ludzie woleliby kupić 15-letni dom, który jest dobrze utrzymany, niż nowszy, który wymaga gruntownego remontu.

Chcesz szybko sprzedać nieruchomość w Warszawie? Skup nieruchomości Warszawa może Ci pomóc.

4. Odświeżenia i remonty

Odświeżenie i remonty domów mogą znacznie zwiększyć wartość Twojej nieruchomości, zwłaszcza starszych nieruchomości, które mogą mieć przestarzałe funkcje. Remonty kuchni i łazienek to tylko niektóre z ulepszeń, które mogą mieć największy wpływ na wartość domu. Możesz również rozważyć zwiększenie liczby sypialni. Ładny podsjazd lub wygląd zewnętrzny to kolejny ważny czynnik, który wpływa na wartość nieruchomości . Uporządkowanie ogrodu może zwiększyć wartość domu nawet o 20%.

5. Podaż i popyt

Podaż i popyt ma duży wpływ na wartość nieruchomości. Jeśli istnieje wysoki popyt, ale stała podaż, ceny nieruchomości wzrosną, ponieważ więcej osób będzie próbowało kupić. Podaż można zwiększyć, dzieląc duże istniejące struktury na kilka mniejszych jednostek lub budując zupełnie nowe nieruchomości. Kiedy podaż przewyższy popyt, ceny zaczną spadać.

6. Inne nieruchomości

Jeśli chcesz poznać wartość nieruchomości, sprawdź ceny sprzedaży porównywalnych nieruchomości, które zostały ostatnio sprzedane w okolicy. Właściwości mogą być porównywalne pod względem:

Rodzaj domu (domy jednorodzinne, domy wielorodzinne lub mieszkanie)

Rok budowy

Materiał

Ilość łazienek i sypialni

Lokalizacja (na przykład w pobliżu centrum handlowego, plaży lub ruchliwej ulicy)

7. Przepisy dotyczące planowania/budownictwa

W dzisiejszych czasach budowa nieruchomości wymaga przepisów budowlanych (obejmujących techniczne aspekty procesu budowlanego) oraz pozwolenia na budowę (obejmującego projekt, kształt i wielkość nieruchomości). Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wieloma karami, a nawet wyburzeniem nieruchomości. Wymagana ilość decyzji o warunkach zabudowy i przepisy budowlane mogą zatem mieć wpływ na wartość nieruchomości.

Niezależnie od tego jaką obecnie posiadasz nieruchomość, także nieuregulowaną prawnie, sos-nieruchomosci.pl może pomóc Ci w jej szybkiej sprzedaży.

8. Stopy procentowe

Poziom stóp procentowych jest jednym z głównych czynników wpływających na wartość nieruchomości. Jeśli Bank Centralny zdecyduje się na podwyższenie oprocentowania kredytów, pożyczkodawcy pójdą w ich ślady. Będzie to oznaczało, że kredytobiorcy będą musieli spłacać wyższą miesięczną spłatę kredytu hipotecznego. Drogie kredyty hipoteczne oznaczają, że nieruchomości będą sprzedawane po wyższej cenie. Z drugiej strony obniżka stóp procentowych oznacza, że nieruchomość będzie bardziej przystępna cenowo.

9. Potencjał renowacji

Większość inwestorów i nabywców nieruchomości jest zainteresowana potencjałem remontowym nieruchomości. Może to być potencjał do zwiększenia powierzchni podłogi, dodania dodatkowej kondygnacji lub dodatkowej sypialni, dodania zewnętrznego patio lub dodania basenu. Jeśli kupujący może spersonalizować lub ulepszyć nieruchomość, wówczas wartość nieruchomości będzie wyższa.

10. Czynniki ekonomiczne

Warunki ekonomiczne obszaru będą miały wpływ na zdolność ludzi do sprzedaży lub zakupu nieruchomości inwestycyjnej. Kiedy gospodarka kwitnie, będzie więcej miejsc pracy i ludzie będą zarabiać więcej pieniędzy. Wraz ze wzrostem siły nabywczej ludzi jest bardziej prawdopodobne, że zainwestują w nowy dom lub drugi dom. Wzrost popytu ostatecznie przełoży się na wyższe ceny nieruchomości. Z drugiej strony, jeśli bezrobocie wzrośnie, a płace spadną, mniej ludzi będzie mogło pozwolić sobie na mieszkanie. Następnie ceny nieruchomości również spadną. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed ustaleniem ceny za nieruchomość nadążyć za panującymi warunkami na danym terenie.

Wniosek

Ważne jest, aby wiedzieć, ile jest warta nieruchomość przed zakupem lub sprzedażą. Istnieje wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę,  takie jak wskaźniki przestępczości i bezrobocie. Dlatego powinieneś współpracować z profesjonalnymi pośrednikami w obrocie nieruchomościami, którzy mają pewne doświadczenie w wycenie i wycenie nieruchomości w okolicy.