inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

osłona silnika
Lifestyle

Dlaczego osłona silnika jest kluczowa dla zapewniania długowieczności Twojego pojazdu

Nie każdy nasz czytelnik wie dokładnie, jak zbudowany jest nowoczesny samochód osobowy, więc nasze rozważania musimy zacząć od wyjaśnienia, czym osłona silnika w ogóle jest. Elementy te co prawda różnią się w zależności od marki i modelu, ale pod wieloma względami są one zawsze do siebie podobne i pełnią podobne funkcje. 

Są to bowiem różnego rodzaju plastikowe lub plastikowo-metalowe osłony stanowiące barierę pomiędzy silnikiem a otoczeniem. Można je znaleźć po różnych stronach silnika, choć zwykle chronią go głównie od spodu i od góry. Kiedy więc w nowoczesnym samochodzie osobowym otworzysz maskę, to nie zobaczysz silnika, a tylko jego plastikową obudowę. Podobnie wygląda to od spodu, kiedy więc zejdziesz do tunelu lub wejdziesz pod samochód uniesiony na podnośniku nie zobaczysz silnika, a tylko spory kawałek plastiku. 

Dla wielu kierowców, szczególnie tych nieco starszych i pamiętających jak motoryzacja wyglądała jeszcze kilkadziesiąt lat temu, elementy takie to znak, że motoryzacja idzie w złym kierunku. Znajdują się nawet osoby, które uważają wręcz, że osłony silnika pełnią jedynie funkcję estetyczną i stanowią dla zbędny balast, który takie osoby usuwają przy pierwszej nadarzającej się okazji. Jest to jednak spory błąd, ponieważ w nowoczesnych samochodach osobowych osłona silnika pełni kilka ważnych funkcji. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ochrona przed drobnymi kamieniami i innymi zanieczyszczeniami

  • Utrzymanie silnika w czystości

  • Redukcja hałasu

  • Ochrona przed kurzem i nadmiarem wilgoci

  • Minimalizacja wibracji

  • Lepsze odprowadzanie ciepła

  • Lepsza aerodynamiczność, a więc mniejsze spalanie

  • Ochrona przed solą drogową, a co za tym idzie przed korozją

Mamy nadzieję, że nasze krótkie rozważania przekonały cię, że osłona silnika to coś więcej niż tylko element estetyczny i że pełni ona w samochodzie ważne funkcje. Kiedy więc z jakiegoś powodu osłona silnika w twoim samochodzie ulegnie uszkodzeniu, to nie myśl o jej usunięciu, a wejdź na stronę sklepu z częściami online i kup nową. Tylko w ten sposób silnik w twoim samochodzie będzie odpowiednio chroniony.

 Materiał zewnętrzny