Gra na giełdzieto dobry pomysł na pomnażanie swoich oszczędności, choć dla osób początkujących ilość informacji może wydawać się przytłaczająca. Inwestowania na giełdzie każdy musi się po prostu nauczyć.Jak grać na giełdzie, żeby zarobić, a nie stracić?
Gra na giełdzie – jak zacząć?
Aby gracz mógł rozpocząć inwestowanie, musi posiadać rachunek maklerski. Jednak jego wybór nie jest prosty. Na rynku działa wieku brokerów, dlatego też porównując oferty poszczególnych usługodawców, trzeba skupić się na kilku elementach:
- Dostęp do notowań giełdowych w rzeczywistym czasie, ponieważ warto trzymać rękę na pulsie,
- Dostęp do aplikacji mobilnej, która pozwala na szybkie dokonywanie transakcji,
- Prosta w obsłudzeplatforma inwestycyjna– powinna oferować różne możliwości analizy technicznej, a także być intuicyjna w obsłudze (o platformach inwestycyjnych więcej m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/platforma-inwestycyjna-dla-poczatkujacych/),
- Konto demo – warto sprawdzić, czy określony broker oferuje tego typu opcję,
- Dostęp do wielu różnych instrumentów finansowych – dobry broker powinien oferować dostęp do różnych produktów, takich jak akcje, obligacje, ETF-y czy kontrakty terminowe,
- Materiały analityczne oraz edukacyjne – usługodawca wysokiej jakości oferuje nie tylko narzędzia do analizy, ale także przedstawia swoje komentarze, rekomendacje i analizy,
- Koszty prowadzenia rachunku – najlepiej porównać kilka kosztów, takich jak opłata za prowadzenie konta, opłata za depozyt, za przelewy oraz koszty, które związane są z usługami dodatkowymi.
W co inwestować na giełdzie?
Możliwości jest przynajmniej kilka. Najpopularniejsze instrumenty finansowe to:
- Akcje – wielu początkujących graczyzarabianie na giełdzierozpoczyna właśnie od akcji. To akty własności spółek giełdowych, które pozwalają na uzyskanie zysków na dwa sposoby – przez wypłatę dywidendy i wzrost wartości cen akcji (szerzej o tym tutaj: https://poradynacodzien.pl/gra-na-gieldzie/),
- Opcje – dają prawo zakupu albo sprzedaży określonego aktywa bazowego,
- Obligacje, np. skarbowe, należące do jednych z najbezpieczniejszych,
- Kontrakty futures – dzięki takiemu produktowi, można reagować na zmianę ceny akcji albo innego aktywa,
- Kontrakty terminowe CFD, czyli kontrakty na różnice cenowe. Wykorzystywane są do handlu m.in. akcjami, surowcami i indeksami,
- Forex, czyli rynek handlu walutami,
- ETF – fundusze inwestycyjne, które uważane są za jedne z najbardziej bezpiecznych instrumentów finansowych.
Gra na giełdzie – zarządzanie portfelem inwestycyjnym
W przypadku gry na giełdzie, kluczowa jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Doświadczeni inwestorzy odradzają lokowanie wszystkich posiadanych środków w akcje jednego rodzaju czy jeden określony sektor. Warto także sprawdzić inne rodzaje papierów wartościowych. Im portfel inwestycyjny będzie bardziej zróżnicowany, tym niższe ryzyko stracenia wszystkich środków.
To, w jaki sposób należy grać na giełdzie, uzależnione jest w szczególności od tego, jakie cele stawia przed sobą inwestor. Jeżeli zależy mu na stabilnym i systematycznym wzroście zgromadzonych pieniędzy, warto stworzyć portfel inwestycyjny, opierając się o spółki z ugruntowaną pozycją. Mając taki portfel, wystarczy zajrzeć do niego kilka razy do roku, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku.
Całkiem inaczej wygląda gra na giełdzie w oparciu o day trading. Osoby, które inwestują w ten sposób, otwierają i zamykają pozycje każdego dnia. Jest to bardziej angażujące czasowo i wymaga posiadania sporej wiedzy. Jeżeli jednak stosuje się ją skutecznie, to pozwala na generowanie sporych zysków na giełdzie.
Gra na giełdzie – najpopularniejsze strategie inwestycyjne
Ciężko jest dobrze grać na giełdzie, bez posiadania odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Poniżej znajduje się kilka taktyk, które warto przetestować.
Strategia dywidendowa
Jest to założenie, że spółki, które są w stanie wypłacać dywidendy, to stabilne firmy, które mają o wiele więcej zalet. Oznacza to, że spółka jest w dobrej kondycji i dlatego też warto lokować w niej środki. Tego typu podejście jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w okresach kryzysu oraz niepewności na rynku.
Bottom fishing
Inwestowanie na giełdzie zgodnie z tą strategią, to porównywanie cen akcji oraz wybieranie tych, które znajdują się na dnie. Następnie takie akcje inwestor trzyma w portfelu, aż cena akcji wzrośnie. W tym przypadku nie chodzi o minimalny wzrost wars notowania określonej akcji, a o bardzo mocne odbicie. To strategia zarówno średnio, jak i długoterminowa.
Skalpowanie
To krótkoterminowa strategia, w oparciu o którą inwestor gra na giełdzie, wykorzystując nadarzające się okazję, otwierając oraz szybko zamykając pozycję, kiedy już osiągnie zysk. Warto jednak wiedzieć, że aby skalpowanie przyniosło zysk, niezbędny jest duży kapitał. Osoby, które wykorzystają tą analizę, badają zachowania wykresów i wykorzystują analizę techniczną.
Gra na giełdzie nie jest skomplikowana, pod warunkiem, że inwestor pozna wcześniej zasady jej funkcjonowania i będzie stosował kluczowe zasady, a także dywersyfikację portfela. Dzięki temu ma może zminimalizować ryzyko, a także generować zyski. Należy jednak ciągle poszerzać swoją wiedzę i pamiętać, że na giełdzie raz można być na szczycie, a raz na dnie. O giełdzie i inwestycjach poczytasz więcej na portalu poradynacodzien.pl
Artykuł sponsorowany