inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

gummy smile
Lifestyle

Gummy smile – jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe, równe i białe zęby, ale również właściwe proporcje pomiędzy zębami a dziąsłami. Gdy te drugie są przerośnięte, zasłaniają część zębów i kiepsko wyglądają podczas uśmiechu. Same zęby wydają się przy tym mniejsze, co dodatkowo potęguje niekorzystny efekt estetyczny. Dziąsłowy uśmiech, czyli gummy smile nie powoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych, ale może wpływać na samopoczucie i dyskomfort. Jeśli uśmiechasz się dziąsłowo, nie musisz borykać się z tym do końca życia – są sposoby, aby raz na zawsze pozbyć się gummy smile.

Skąd się bierze gummy smile?

Nieprawidłowy wygląd dziąseł i ich nadmierny rozrost może mieć różnorakie podłoże: uwarunkowania genetyczne, rozrost kości szczęki, zbyt długa górna szczęka, wady zgryzu, a także zbyt małe zęby, które sprawiają, że dziąsła są bardziej widoczne. Nieprawidłowy wygląd dziąseł może być również spowodowany stanami zapalnymi, paradontozą oraz próchnicą występującą pod dziąsłami. Osobom, którym gummy smile obniża jakość życia i kiepsko wpływa na samopoczucie, z pomocą przychodzi nowoczesna periodontologia. Warto więc wybrać się na konsultację z periodontologiem, który oceni stan dziąseł, zdiagnozuje przyczynę ich przerostu i niewłaściwego wyglądu oraz wdroży odpowiednie leczenie. W poszukiwaniu dobrego specjalisty, dobrze jest wybierać kliniki, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród pacjentów i są polecane w leczeniu gummy smile. 

Plastyka dziąseł – sposób na piękny uśmiech

Jednym ze skutecznych sposobów na leczenie gummy smile może być plastyka dziąseł, wykonywana w dobrych klinikach stomatologicznych. Wskazaniem do zabiegu jest stan, w którym dziąsła są przerośnięte i nadmiernie zakrywają zęby. Plastyka dziąseł polega na wycięciu fragmentów dziąseł oraz na kształtowaniu kości, dzięki czemu linia dziąseł będzie miała prawidłowy kształt. Choć zabieg wydaje się mocno inwazyjny, w rzeczywistości nie jest skomplikowany i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci po plastyce dziąseł powinni przez około 2 tygodnie unikać szczotkowania obszaru, który został poddany zabiegowi, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej higieny jamy ustnej. Rany po zabiegu szybko się goją i stają się niewidoczne, dzięki czemu w krótkim czasie można cieszyć się pięknym uśmiechem, który odsłania jedynie zęby, a nie dziąsła. 

Warto wyprostować zęby

Wady zgryzu są jedną z częstszych przyczyn gummy smile. Gdy zęby są krzywe i rosną nierówno, psują estetykę uśmiechu, sprawiając, że dziąsła są bardziej widoczne. Równolegle z plastyką dziąseł lub inną formą leczenia dziąsłowego uśmiechu, warto więc przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Najczęściej polega ono na założeniu stałego aparatu na zęby. Choć jest to proces długotrwały i dosyć kosztowny, efekty nieraz przerastają oczekiwania. Warto więc zainwestować w różne formy leczenia – koszty ponosimy jednorazowo, a piękny uśmiech, prezentujący zdrowe zęby, a nie nadmiar dziąseł, zostanie z nami na całe życie. 

Materiał zewnętrzny