inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Hosting
Internet

Hosting – niezbędny element przy tworzeniu strony internetowej

Aby móc uruchomić stronę internetową niezbędne jest wykupienie usługi nazywanej hostingiem. Hosting to udostępnienie przez zewnętrznego dostawcę zasobów serwerowych i infrastruktury, które niezbędne są do uruchomienia witryny WWW. W poniższym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji na temat hostingu. Zapraszamy do lektury.

Definicja hostingu 

Hosting internetowy jest usługą, która sprowadza się do udostępnienia zasobów serwerowych i infrastruktury przez zewnętrznych dostawców. Wykupienie hostingu jest niezbędne do tego, by zaprojektowana przez nas strona internetowa mogła być odwiedzana przez internautów.

Hosting polega na tym, iż wszystkie dane zgromadzone na danej witrynie są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Dostawcy hostingu oprócz utrzymywania serwerów i baz danych zapewniają też szerokie wsparcie techniczne, zabezpieczenia oraz konfiguracje. Dzięki temu osoby korzystające z oferowanych przez nich usług mają pewność, iż ich portale czy blogi będą działać bez zarzutu przez cały czas. 

Jak wybrać odpowiedni hosting? Oto rodzaje hostingu 

Jedna z najważniejszych decyzji, którą muszą podjąć właściciele stron internetowych, dotyczy wyboru odpowiedniego rodzaju hostingu. Liczba dostępnych możliwości jest bardzo duża. Do najpopularniejszych typów hostingu zaliczamy: 

  • Hosting współdzielony. Popularna opcja, która wyróżnia się tym, iż w ramach jednego serwera są hostowane dane różnych stron internetowych, zatem jego zasoby są dzielone pomiędzy różnych użytkowników. Jest to bardzo tani hosting.
  • Hosting VPS. W tym przypadku również z jednego serwera korzysta kilku klientów, jednak różnica polega na tym, iż każdy z nich ma przydzielone określone, dedykowane jemu zasoby. Dzięki temu zyskuje się większą pewność co do wydajności. 
  • Hosting dedykowany. Cały serwer fizyczny jest do dyspozycji tylko jednego klienta, co gwarantuje bardzo wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo. Z tego rozwiązania korzystają duże strony internetowe bądź klienci przetwarzający znaczne ilości danych. 

Materiał zewnętrzny