inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

delikatne tkaniny
Lifestyle

Jak i w czym prać delikatne tkaniny? Kilka wskazówek

Pranie delikatnych tkanin wymaga specjalnej uwagi i odpowiednich produktów piorących. Jeśli chcesz, by w trakcie prania czy suszenia nie skurczyły się, nie uszkodziły ani nie wyblakły, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Oto kilka wskazówek.

 Wybór odpowiedniego detergentu

Ważne jest, aby używać łagodnych detergentów przeznaczonych specjalnie do prania delikatnych tkanin. Możesz wybrać proszek do prania, płyn lub kapsułki do prania, które są przeznaczone do takich materiałów. Unikaj detergentów zawierających wybielacze lub agresywne składniki chemiczne, które mogą uszkodzić delikatne włókna.

Segregacja ubrań

Przed rozpoczęciem prania podziel swoje ubrania na grupy ze względu na rodzaj tkaniny, kolor i stopień delikatności. Odzież czy dodatki wykonane z takich materiałów jak m.in. jedwab, koronka, aksamit, kaszmir czy wełna, powinny być prane oddzielnie i najlepiej ręcznie.

Pranie ręczne

 W przypadku bardzo delikatnych tkanin zawsze zaleca się pranie ręczne. Napełnij umywalkę lub dużą misę letnią wodą i dodaj odpowiedni detergent – m.in. płyn do prania delikatnych tkanin. Unikaj zbyt mocnego tarcia czy ściskania. Bardzo ważny jest też zmiękczający płyn do prania.

Dobierz odpowiedni cykl prania

Jeśli pranie w pralce jest dopuszczalne, wybierz najdelikatniejszy cykl prania, np. program dla tkanin delikatnych lub „sensitive”. Odzież przed włożeniem do pralki warto przewrócić na lewą stronę. Ustaw temperaturę wody na niską. Zbyt wysoka może uszkodzić delikatne włókna. Zwykle pierze się je w temperaturze 30 st. C z dodatkiem płynu lub żelu.

Aby jeszcze bardziej chronić delikatne tkaniny, możesz użyć specjalnych woreczków do prania lub poduszek do prania. Umieść w nich pojedynczo ubrania – doskonale sprawdzą się w przypadku m.in. bielizny czy koronek. W ten sposób ochronisz delikatne włókna przed zniszczeniem.

Uważaj na zamki oraz guziki

Delikatne tkaniny bardzo łatwo zniszczyć. Niezapięte zamki, różne haczyki, a nawet guziki mogą zaczepić się o tkaninę i ją uszkodzić. By zmniejszyć ryzyko, przed włożeniem ubrań do pralki, zapnij je wszystkie starannie.

Unikaj suszenia w suszarce bębnowej

Suszenie w suszarce bębnowej może być zbyt agresywne dla delikatnych tkanin. Ciepłe powietrze i ruch bębna mogą powodować skurczenie, zmechacenie czy odkształcenie tkanin. Jeśli musisz użyć suszarki, wybierz najdelikatniejszy program i niską temperaturę.

Czytaj etykiety

Każdy materiał wymaga innej pielęgnacji. Sprawdź etykiety na ubraniach, aby dowiedzieć się, jak powinny być prane. Zawierają ważne wskazówki dotyczące temperatury prania, rodzaju cyklu, jak i czy pranie ręczne jest zalecane. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta.

Nie każda tkanina nadaje się do prania w pralce. Delikatne materiały można też oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.

Materiał zewnętrzny