inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

polski ład
Finanse

Polski Ład – najważniejsze zmiany

Na początku roku 2022 wprowadzone zostały nowe przepisy nazwane mianem  Polski Ład. Zawarte zostały nim nowe przepisy podatkowe. Dodatkowo na wiosnę 2022 dodano kolejne zmiany. Nie każdy więc może być na bieżąco, co będzie często sporym utrudnieniem. W tym artykule chcielibyśmy napisać o najważniejszych zmianach, jakie wszyscy powinniśmy już znać.

Czym właściwie jest Polski Ład?

Według rządu, Polski Ład jest planem na odbudowę polskiej gospodarki która została zachwiana przez pandemię Covid-19. W tym momencie sytuacja ta jest stabilniejsza, ale nigdy nie wiadomo jak dalej potoczą się wszystkie wydarzenia. Polski Ład ma zmniejszyć nierówności w społeczeństwie, tak aby każdy z obywateli mógł odnaleźć się lepiej w dzisiejszej rzeczywistości.

Zmiany podatkowe dla klasy średniej 

Jedną z najważniejszych zmian jakie miały miejsce, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Oprócz tego, próg podatkowy został podniesiony do wysokości 120 zł. Ustawodawca podjął również decyzję o zmianie w rozliczaniu składki zdrowotnej. W celu złagodzenia, powstała ulga dla klasy średniej, która jednak może być dla pracowników niemałą pułapką. Warto rozważyć, która z opcji rozliczeń będzie najkorzystniejsza dla podatnika- miesięczna czy też roczna.

Klasa średnia otrzymuje ulgę podatkową z automatu. Pracodawca uwzględnia tylko i wyłącznie rozliczenia wypłacane pracownikom przez siebie.

Pracownik w świetle nowych przepisów

Dla przeciętnego Polaka zrozumienie Polskiego ładu może być niemałym wyzwaniem. Szczególnie jeżeli nie jest się związanym z branżą finansową i prawną, nadążanie za przepisami jest znacznie trudniejsze. Często również zachodzą zmiany, przy których łatwo jest się pogubić. 

Nie można tutaj nie wspomnieć o kwestii oszczędności. Polski Ład daje warunki do tego, aby w miarę możliwości móc regularnie odkładać na konto część wynagrodzenia.  Warto zdecydowanie oszczędzać i z głową podchodzić do swoich wydatków. Zabezpieczenie finansowe pozwoli poczuć się nam stabilniej w dzisiejszym świecie. Korzystne będzie zaglądnięcie na ranking kont osobistych i dobranie najbardziej odpowiedniego rozwiązania do swoich potrzeb.

Najlepsze rozwiązania dla pracodawców

Pracodawcy również jak i pracownicy muszą nadążać za najnowszymi wiadomościami ze świata prawa i finansów. Ułatwieniem może być dla nich skorzystanie z usług księgowej, która pomoże im być cały czas na bieżąco. Może pojawić się u nich również pytanie, jakie konto firmowe wybrać, tak aby było ono najkorzystniejsze. Skorzystanie z rankingu na pewno znacznie ułatwi ten wybór.