inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

program pit
Finanse

Program PIT – kto może z niego skorzystać?

Okres rozliczeniowy to często jeden z trudniejszych momentów dla wielu Polaków. Liczne odliczenia od podatku, wypisywanie różnych rubryk, czy wprowadzanie poprawnych wartości może przysporzyć kłopotu. O ile jesteś przedsiębiorcą to z pewnością najczęściej korzystasz z pomocy doświadczanej księgowej, która doskonale zna się na rzeczy. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy rozliczasz się indywidualnie lub z małżonkiem i nie korzystasz z pomocy podczas składania zeznania? Czasy samodzielnego uzupełniania PITu już dawno minęły, a w ich miejsce wszedł, który z łatwością złożysz w zaledwie kilka minut. 

  • Złożenie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego – e PIT, co warto wiedzieć
  • Rozliczenie roczne – zeznanie podatkowe nałożone przez Ministerstwo Finansów
  • Internetowe rozliczenie PIT dla każdego 

Złożenie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego – e PIT, co warto wiedzieć

Coroczne złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego obywatela, który w ciągu ostatniego roku rozliczeniowego otrzymał dochód z tytułu pracy zarobkowej. O ile niegdyś pracodawcy przesyłali wypełnione deklaracje z uzupełnionymi poszczególnymi polami, które musiałeś samodzielnie przenieść na oświadczenie PIT 37, a w przypadku kilku źródeł dochodu dodatkowo pozliczać poszczególne dane, dziś system zrobi wszystko za ciebie.

Dzięki pełnej cyfryzacji, która w ostatnich latach objęła nasze państwo nie musisz osobiście stawiać się w urzędzie, by złożyć deklarację o swoich dotychczasowych przychodach. Nowatorski program Twój e-PIT to narzędzie, dzięki któremu swoje rozliczenie roczne złożysz w zaledwie kilka minut bez konieczności wypełniania dodatkowych pól. Ważnym atutem deklaracji składanej w usłudze Twój e-PIT jest możliwość natychmiastowego wglądu do osiągniętych zarobków. Co to dokładniej oznacza? Dokładnie to, że podając swój numer identyfikacyjny PESEL pracodawcy podczas podpisywania umowy, twoje dochody natychmiast przypisywane są do twojego konta, które prowadzi Urząd Skarbowy dzięki czemu nie musisz przetrzymywać dokumentów i szukać zeznań z ostatnich lat w celu weryfikacji poprawności danych. 

Rozliczenie roczne – zeznanie podatkowe nałożone przez Ministerstwo Finansów

Jeżeli szukasz pomocy w złożeniu deklaracji rocznej najlepiej zrobić to logując sie bezpośrednio na portalu podatkowym. W tym celu wykorzystaj bankowość elektroniczną i utworzony na jej podstawie profil zaufany, który daje ci dostęp między innymi do twojego konta na stronie Urzędu Skarbowego, konta pacjenta, czy chociażby Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Niezbędne będzie również podanie daty urodzenia i numeru identyfikacyjnego, na którego podstawie importowane są twoje dane o zarobkach. Po zalogowaniu wystarczy już tylko kilka prostych kroków, które dzielą cię od złożenia deklaracji podatkowej. Co ważne, składając PIT online również masz możliwość skorzystania z odliczenia ulgi podatkowej na dziecko, nowo założony internet czy inne opcje wynikające z honorowego oddawania krwi lub złożenia w roku rozliczeniowym darowizny. Dodatkowo podczas wypełniania wniosku możesz oddać 1 procent swojego podatku na konkretną placówkę lub cel, dokładnie tak samo, jak w deklaracjach wypisywanych ręcznie. Pamiętaj jedynie by wybrać PIT 37 online

Internetowe rozliczenie PIT dla każdego 

To, że mówimy tutaj o rozliczeniu PIT-u 37 nie oznacza, ze prowadząc własną działalność gospodarczą nie możesz skorzystać z nowoczesnych udogodnień. Nic bardziej mylnego, możliwość składania deklaracji elektronicznej udostępniona została dla każdego obywatela, który chce zaoszczędzić czas i nerwy podczas dokonywania rozliczeń.