inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

ryby do oczka wodnego
Lifestyle

Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać?

Oczka wodne z roku na rok zyskują coraz bardziej na popularności. Nie ulega wątpliwości, że są one świetnym dopełnieniem wyglądu każdego dobrze zaprojektowanego ogrodu. Co ciekawe, pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale także mogą być swego rodzaju atrakcją szczególnie dla najmłodszych. W tym przypadku istotnym krokiem jest dobór odpowiednich gatunków ryb do takiego zbiornika wodnego. Jak się jednak okazuje, zadanie to wcale nie należy do najłatwiejszych. Wszystko tak naprawdę zależy od rozmiaru danego oczka wodnego, a także warunków jakie w nim panują. Już na samym początku warto zdawać sobie sprawę, że niestety nie wszystkie ryby do oczka wodnego są w stanie żyć i funkcjonować dokładnie w tym samym środowisku.

Na jakie ryby do oczka wodnego warto postawić?

Jeden ze sztandarowych przykładów to chociażby karaś ozdobny. Jego ogromną zaletą jest to, że występuje w wielu odmiennych barwach, dzięki czemu można zdecydować się na kupno takiego, który najbardziej przypada do gustu. Co więcej, są to ryby do oczka wodnego odporne niemal na każde warunki, dzięki czemu bez problemu przetrwają także srogą zimę w ogródku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to ryba, która preferuje życie w stadzie, dlatego też warto postawić na zakup kilku sztuk.

Zupełnie inną propozycją jest tzw. karp koi, który posiada pomarańczowo-biało-czarne ubarwienie. Przypada do gustu naprawdę wielu osobom, dlatego też nie dziwi fakt, iż jest jedną z najczęściej występujących ryb w oczkach wodnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ma dużo wyższe wymagania, niż wcześniej wspomniana ryba. Przede wszystkim nadaje się on tylko do większych zbiorników. Wynika to z tego, iż jest to ryba dosyć dużych rozmiarów. Ponadto, potrzebuje przede wszystkim czystej i dobrze natlenionej wody. Istotne jest także samo dno, które powinno być piaszczyste. To niesłychanie ważne, aby dopasować dane standardy do tego typu ryby do oczka wodnego. Warto wiedzieć, że w dobrych warunkach potrafi ona przetrwać nawet do 20 lat, co jest oczywiście zaskakującym wynikiem.

ryby do oczka wodnego

Inne gatunki ryb do oczka wodnego

Ciekawą propozycją wydaje się być także lin, który z kolei nie ma aż tak dużych wymagań. Jest przede wszystkim odporny na niedobory tlenu, a także spożywa niemal każdy pokarm. Najczęściej żyje około 10 lat, choć nie jest to regułą. Wiele osób decyduje się także na zakup złotej orfy. Wyróżnia się ona przede wszystkim jaskrawą barwą. Pod wieloma względami przypomina karasia ozdobnego. To to także ryba stadna, dlatego też znów warto postawić na zakup minimum kilku sztuk.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także słonecznica, która jest niesłychanie żywotna. W tym przypadku jednak obowiązkowe będzie nasadzenie dużej ilości roślin w samym oczku wodnym. Ryba ta uwielbia przebywać właśnie w strefie przybrzeżnej o bogatej roślinności. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, tutaj również niezbędne jest kupno większej ilości ryb tego gatunku, gdyż słonecznica najlepiej czuje się w ławicy.
Warto przyjrzeć się bliżej także różance, która najlepiej sprawdza się w niewielkim zbiorniku wodnym ze względu na małe rozmiary. Jej dużą zaletą jest także to, że żywi się głównie glonami znalezionymi w wodzie, dzięki czemu nie trzeba aż tak mocno przejmować się każdego dnia o zapewnienie pokarmu. Wiele osób ogromnie ceni sobie także jej ubarwienie, które przyciąga wzrok niemal każdego. Nie dziwi więc fakt, że ryba ta jest coraz częściej obecna w przydomowych oczkach wodnych.

ryby do oczka wodnego

A może coś zupełnie innego?

Niesłychanie ciekawym rozwiązaniem są ryby do oczka wodnego tropikalne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że gatunki egzotyczne będą w stanie żyć tylko w temperaturze powyżej 20° C. Nie ma więc takiej możliwości, aby mogły one pozostać na zimę w oczku wodnym. Ponadto, ryby do oczka wodnego te zazwyczaj żywią się pokarmem, który był im podawany wcześniej w akwarium. Co ciekawe, duża ich część wymaga także zastosowania specjalnego filtra, który znacznie ułatwi im oddychanie. Jak doskonale więc widać, gatunki egzotyczne mają zdecydowanie wyższe wymagania od tych rodzimych. Nie ulega jednak wątpliwości, że niesłychanie mocno zachwycają swoim nietypowym wyglądem.

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje naprawdę wiele różnych gatunków ryb. Wybór jednak powinien być uzależniony od kilku czynników, w tym także od własnych preferencji i upodobań. Warto jednak wcześniej przemyśleć dokładnie taką decyzję, gdyż jest to żywe zwierzę, o które później trzeba zadbać. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość. W wielu przypadkach ryby nie są w stanie odpowiednio funkcjonować w takich oczkach wodnych, co wynika najczęściej z braku dostosowania odpowiednich warunków.

Sprawdź inne pomysły na ozdobienie Twojego ogrodu: https://www.a-ronet.pl/krasnale-ogrodowe-kiczowate-figury-czy-magiczne-istoty/.