inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Teleradiologia
Lifestyle

Teleradiologia, jako czynnik przyspieszający diagnostykę obrazową

Teleradiologia jest pojęciem dość świeżym. Znawcy rynku zapowiadają, że ta gałąź medycyny w niedługim czasie znacznie się rozwinie. Być może dla niektórych jest to pojęcie zupełnie obce, więc poniższa krótka autoprezentacja, na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Czym jest teleradiologia?

Rozkładając to pojęcie na czynniki pierwsze – tele – to coś, co nie wymaga bezpośredniego kontaktu, a radiologia – to dział medycyny zajmujący się diagnostyką obrazową. Teleradiologia to nic innego jak program bazujący na nowoczesnych systemach teleinformatycznych, które pozwalają na analizę badań obrazowych z każdego miejsca w Polsce i na świecie. Wśród wspominanych badań należy wymienić RTG, MR i TK. 

Placówka medyczna dysponująca systemem teleinformatycznym usprawnia zakres swoich działań. W zależności od wskazań osoby kierującej opis badania dostępny jest dla pacjenta i lekarza, od 2h do max. 3 dni. Takie działanie przyspiesza proces leczenia. W standardowej usłudze, czas oczekiwania na opis badania wynosi nawet 2 tygodnie. 

Wśród firm oferujących usługi teleradiologii znajduje się Eurodiagnostic. Na ich stronie można zapoznać się z obszerniejszym opracowaniem, na temat teleradiologii – https://eurodiagnostic-polska.pl/.

Dlaczego warto korzystać z usług teleinformatycznych?

Pierwszym czynnikiem motywującym do podjęcia współpracy z firmą oferującą zdalne usługi medyczne, jest deficyt specjalistów radiologii. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest duży problem z zatrudnieniem radiologa. Dodatkowo kolejny angaż wiąże się z dużymi kosztami. W przypadku teleradiologii wystarczy jedna osoba – odpowiednio przeszkolona – która sprawnie przetransferuje pliki, poprzez system do danego specjalisty, w celu analizy i stworzenia opisu badania. 

Usługi teleradiologiczne dają możliwość współpracy z wybitnymi specjalistami – nawet tymi, którzy przebywają poza granicami kraju. Dodatkowo sam system jest bardzo intuicyjny, obostrzony skutecznymi zabezpieczeniami.

Firma gwarantuje odpowiednie przeszkolenie i kursy doszkalające. Opisy docierają do placówki maksymalnie do 3 dni, a w zleceniu na cito, jeszcze tego samego dnia. Szybkość działania wpływa na skuteczność leczenia. Pacjent nie musi długo czekać na kolejne kroki leczniczo – diagnostyczne. Wpływa to na pozytywny wizerunek placówki medycznej. 

Teleradiologia to zawód przyszłości. W okresie pandemii okazało się, że pójście w kierunku usług medyczny za pośrednictwem dóbr technologicznych, może poprawić obecne – często niekorzystne – położenie pacjentów. Systemy teleinformatyczne realnie wpływają na jakość świadczonych usług medycznych.