inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Usługi kadrowo-płacowe podstawą działalności firmy
Biznes

Usługi kadrowo-płacowe podstawą działalności firmy

Podstawą wydajnego biznesu jest sprawna obsługa kadrowa i płacowa. Procesy te dotyczą zarówno małego przedsiębiorstwa, jak i firm, które zatrudniają tysiące osób. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa modele, w pierwszym – sami zajmują się obsługą kadrowo-płacową, a w drugim – zlecają wykonanie tych zadań firmie zewnętrznej. W artykule omówimy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Prowadzenie kadr i płac w firmie obejmuje bardzo szeroki zakres różnych czynności związanych z zatrudnieniem pracowników: sam proces zatrudniania, a także za obliczanie i wypłacanie wynagrodzeń, rozliczanie urlopów i dni pracy i wiele innych. Do tego dochodzi konieczność rzetelnej i terminowej realizacji rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Niektóre usługi kadrowo-płacowe mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę procesów, np.: efektywność operacyjną, rozwój pracowników, dostęp do danych czy zgodność działań firmy z aktualnie obowiązującymi przepisami. Warto powierzyć to w ręce specjalistów, by móc skoncentrować się na swojej głównej działalności i strategicznych celach.

Popularne usługi kadrowo-płacowe

Wśród najpopularniejszych usług kadrowo-płacowych wymienić można np.: e-raportowanie, prowadzenie portalu pracowniczego, obsługę contact center dla pracowników czy też wdrożenie systemów do zarządzania dokumentacją kadrową. Tak zaawansowana obsługa kadrowa może być realizowana jedynie przez profesjonalne firmy.

Outsourcing kadr i płac – dlaczego warto się na to zdecydować?

Wiele firm decyduje się na powierzenie procesów związanych z kadrami oraz z płacami firmie zewnętrznej. Rozwiązanie jest korzystne zarówno dla mniejszych, jak i dla większych biznesów. Przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem specjalistów, nie musi martwić się również o doszkalanie kadry, które w tej branży jest koniecznością. W ramach współpracy z profesjonalnym outsourcerem klient otrzymuje wsparcie przeszkolonych specjalistów, świadczących usługi kadrowo-płacowe. Kolejną zaletą jest dostęp do zaawansowanych narzędzi i systemów, na co wielu, zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców, nie może sobie pozwolić.

Outsourcing kadr i płac to popularne rozwiązanie, po które sięga wiele polskich firm. Cyfryzacja i automatyzacja procesów pozwolą zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć ilość błędów księgowych. Korzystanie z nowoczesnych narzędzi wpłynie też na poprawność wypłat i prawidłowe rozliczania dni wolnych.

Usługi kadrowo-płacowe – modele współpracy

Pełna obsługa kadrowo-płacowa to najchętniej wybierany model współpracy z firmą zewnętrzną. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na to rozwiązanie, mogą całkowicie skupić się na swoich głównych celach biznesowych, bo kadry i płace są w rękach specjalistów.

Warto zaznaczyć, że niektóre firmy, poza pełną obsługą kadrowo-płacową, oferują również usługę płacową. Ten model współpracy możemy znaleźć na stronie internetowej https://procesy-biznesowe.impel.pl/obsluga-kadrowo-placowa/. Tutaj procesy płacowe są realizowane przez outsourcera, ale już za procesy kadrowe odpowiadają pracownicy klienta, którym firma zewnętrzna udostępnia nowoczesne i łatwe w obsłudze systemy. Na uwagę zasługuje również dostęp do dodatkowych narzędzi – np. systemu do planowania czasu pracy, co jest przydatne np. w zakładach produkcyjnych, w których stosuje się systemy zmianowe.

Zobacz także: Książki o biznesie, które warto przeczytać