Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, ma obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Formy rozliczenia zależne są od formy prawnej firmy oraz osiąganych dochodów. Bardzo popularną rozliczenia jest Księga Przychodów i Rozchodów, popularnie nazywana małą księgowością.
Dla kogo mała księgowość?
Prowadzenie KPiR, czyli uproszczonej księgowości, to bardzo dogodna forma rozliczenia z fiskusem. Skorzystać z niej mogą małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane jako:
– jednoosobowa działalność gospodarcza,
– spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych,
– spółki cywilnej lub partnerskiej w spadku.
Poza formą prawną, drugim kryterium są przychody przedsiębiorstwa osiągnięte w poprzednim roku. Limit wynosi 2 mln euro (przeliczane na zł po kursie NBP). Po przekroczeniu tego limitu firma musi prowadzić pełną księgowość na podstawie księgi handlowej.
Jak prowadzić małą księgowość?
KPiR można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej. Z formy papierowej korzystają już tylko nieliczne firmy, ponieważ jej prowadzenie jest czasochłonne i na dodatek łatwo jest o błędy w zapisach.
Zdecydowana większość firm do prowadzenia małej księgowości korzysta z programów elektronicznych. Na rynku jest ich bardzo dużo. Największą ich zaletą jest prosty sposób wprowadzania zdarzeń gospodarczych (sprzedaży, zakupu). O ewentualnych błędach program automatycznie informuje i nakazuje dokonanie poprawki. Jednym z takich programów jest program wFirma. Dowiedz się więcej na https://wfirma.pl/mala-ksiegowosc-online.
Atuty wFirma
Program wFirma jest programem online, a to oznacza, że można zarządzać firmą 24 godziny na dobę i z każdego miejsca. Jest to bardzo istotne dla płynnego funkcjonowania firmy i terminowych rozliczeń z kontrahentami oraz US i ZUS.
Program jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wystarczy raz zdefiniować towary, usługi, przypisane im stawki podatkowe, by później program podpowiadał i uzupełniał resztę danych automatycznie.
Za pomocą wFirma można robić różnego rodzaju zestawienia, które są pomocne w analizie kondycji finansowej firmy, zobowiązań kontrahentów, zaległych faktur.
Program wFirma automatycznie generuje wszystkie potrzebne rozliczenia podatkowe (zaliczki na podatek dochodowy), deklaracje VAT oraz deklaracje do ZUS. Atutem programu jest stała jego aktualizacja zgodna z ciągle zmieniającymi się przepisami. Dzięki temu można przesłać nie tylko plik JPK, program dostosowany jest już do zmian podatkowych wynikających z Nowego Ładu. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy eksperta księgowego.
Program można przetestować za darmo przez 30 dni.