inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Pożyczanie pieniędzy w rodzinie
Finanse

Pożyczanie pieniędzy w rodzinie – co warto wiedzieć? 

Obecnie oferta banków jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu łatwo jest znaleźć produkt finansowy, który spełni nasze oczekiwania. Bywają jednak sytuacje, kiedy nie chcemy lub nie mamy czasu załatwiać wielu formalności i czekać na pozytywną decyzję ze strony takiej instytucji. Wówczas możemy skorzystać z pomocy najbliższych. Mimo, że do takich zdarzeń dochodzi między krewnymi nierzadko, to jednak nie zawsze są one formalnie uregulowane, czym może zainteresować się fiskus. Co warto wiedzieć na temat pożyczania pieniędzy w rodzinie? Podpowiadamy.

Pieniądze od rodziny a podatek od czynności cywilnoprawnych

Wiele osób obawia się, że biorąc od krewnego nawet niewielką sumę bez żadnych formalności, będą musieli ten fakt zgłosić do odpowiednich instytucji, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jak więc pożyczka w rodzinie wpływa na podatek od czynności cywilnoprawnych? Jego standardowa stawka wynosi 0,5% podstawy, lecz możliwe jest jednak uzyskanie z niego zwolnienia. Wiele zależy przede wszystkim od otrzymanej kwoty, a także stopnia pokrewieństwa.

W przypadku pierwszej grupy podatkowej pożyczka w rodzinie, czyli między małżonkami, wstępnymi, zstępnymi, rodzeństwem, pasierbem, synową, zięciem, macochą, ojczymem czy teściową jest wolna od podatku PCC do kwoty, która wynosi 36120 zł. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy ona wyłącznie pojedynczej transakcji, lecz sumy takich zobowiązań w ciągu 5 lat.

Pożyczanie pieniędzy w rodzinie

Czy biorąc pożyczkę od członka rodziny, musimy sporządzić umowę?

Kwestia, która nurtuje wiele osób zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy od rodziny, dotyczy też konieczności sporządzenia umowy takiej transakcji. Jeżeli wartość zobowiązania przekracza 1000 zł, wówczas należy wypełnić odpowiednie dokumenty. Nie muszą być one jednak przygotowane w formie aktu notarialnego. Może to być prosty druk zawierający tylko informacje takie jak data i miejscowość, dane obu stron, wysokość zaciągniętego zobowiązania, a także termin jego zwrotu oraz wysokość ewentualnych odsetek. W przypadku niższych sum, pożyczki zazwyczaj nie przybierają ustrukturyzowanej formy i mają na przykład postać ustną.

Kiedy pożyczanie pieniędzy od krewnych to dobre rozwiązanie?

Pożyczka w rodzinie może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli potrzebujemy uzyskać dość szybko lub na stosunkowo krótki okres niewielką kwotę. Otrzymując środki od krewnych na przykład na wizytę lekarską, zakup nowego sprzętu AGD lub RTV czy uregulowanie czynszu, w pewnych przypadkach możemy liczyć na to, że takie zobowiązanie będziemy mogli spłacić w momencie, kiedy nasza sytuacja finansowa się poprawi. Nierzadko nasi krewni nie naliczają odsetek w ogóle lub są one znacznie niższe niż te w bankach, a więc pożyczając od nich określoną kwotę, obligujemy się do tego, by zwrócić identyczną sumę. Jest to więc tańsza opcja niż zobowiązanie kredytowe w zewnętrznej instytucji. Warto jednak decydować się na nią w ostateczności, ponieważ takie transakcje nierzadko po pewnym czasie stają się przyczyną sporów.

Materiał zewnętrzny