inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

rodzaje twarzy
Lifestyle

Rodzaje rysów twarzy a osobowość człowieka

Od dawna wiadomo, że twarz jest czymś co nas wyróżnia oraz identyfikuje. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że dawniej rysy twarzy a charakter były ze sobą ściśle łączone. O tym w jaki sposób to wygląda dokładnie przeczytacie w dalszej części artykułu.

 • Rodzaje twarzy – jakie są kształty twarzy?
 • Owalna twarz osób spokojnych
 • Rodzaje twarzy – okrągła narażona na stereotypy
 • Rodzaje twarzy – w kształcie serca dla wesołków!
 • Rysy twarzy a dobranie fryzury

Rodzaje twarzy – jakie są kształty twarzy?

Na początek zacznijmy od poznania wszystkich kształtów. Rodzaje twarzy obejmują kilka różnych wyglądów. Nie chodzi tu tylko o samą szerokość czy wysokość twarzy. Rysy to także wysokość i kształt linii włosów czy też kształt brody. Wszystko ma wpływ na odbiór naszej osoby. Rysy twarzy obejmują również rozstawienie oczu, nosa i ust. Jednak dziś zajmiemy się jedynie kształtem ogólnym. Tak więc wyróżnia się sześć podstawowych typów twarzy.

 • owalna
 • trójkątna
 • prostokątna
 • okrągła
 • kwadratowa
 • w kształcie serca

Czasem można się spotkać z nieco szerszym podziałem. Niektórzy wymieniają twarz w kształcie diamentu albo gruszki – inaczej trapezu. Pierwszą z nich wyróżniają odstające mocno kości policzkowe, a także charakterystyczna linia włosów. Jest ona zbliżona do tej, którą widzimy przy twarzy w kształcie serca. Z kolei kształt gruszki bądź trapezu to szersza szczęka od szerokości czoła.

Zobacz także: Jak zmienić rysy twarzy i podkreślić swoje piękno

Owalna twarz osób spokojnych

Cechą charakterystyczną dla twarzy owalnej jest szerokie czoło oraz nieco węższy podbródek, niż kości policzkowe. Od razu warto też wspomnieć o tym, że taki kształt twarzy jest najbardziej popularny. Rysy twarzy w tym typie są wyraźne, a interpretacja mimiki, nie sprawia żadnych trudności. Jeśli chodzi natomiast o cechy charakteru, to osoby posiadające tę twarz zazwyczaj są pogodne oraz przewidywalne.

twarz owalna

Rodzaje twarzy – okrągła narażona na stereotypy

okrągła twarz

Dość podobnym, aczkolwiek nieco innym typem jest twarz okrągła. Jej kształt opisać można dużym stopniem proporcji. Tutaj długość oraz szerokość, są do siebie mocno zbliżone. Często ten rodzaj wiąże się też z posiadaniem nieco dziecięcych rysów twarzy, co sprawia, iż jej posiadacze i posiadaczki czasem mogą być odbierani nieco infantylnie. Jak pokazują jednak testy osobowości, jest to niestety wysoce niesprawiedliwe, gdyż zazwyczaj osoby z okrągłą twarzą są poważne oraz stonowane.

Podłużny kształt twarzy – dla liderów!

Jak sama nazwa zdaje się wskazywać twarz o podłużnej formie charakteryzuje się większą długością, niż szerokością. W tym wypadku stereotypowo twarz podłużna może wskazywać, że jej posiadacz jest osobą poważną, lub też zawsze ma złe intencje. Tymczasem podobnie jak w przypadku innych rodzajów jest to wyłącznie złudzenie. Gdy bowiem odrzucimy na bok wszelkie uprzedzenia, wówczas z łatwością zauważymy, że osoby z podłużną twarzą zazwyczaj są miłe i przyjazne. Dodatkowo często posiadają tak zwany autorytet socjalny, co sprawia, że obsadzani są w rolach liderów swoich środowisk.

rysy twarzy

Rodzaje twarzy – w kształcie serca dla wesołków!

rysy twarzy w kształcie serca

Ostatnim typem twarzy o którym chcielibyśmy wspomnieć jest twarz w kształcie serca. Tutaj można dostrzec pewne podobieństwa w stosunku do twarzy owalnej, lecz znaczną różnicą będą tu policzki. W twarzy o kształcie serca są one bowiem o wiele bardziej wystające i mocno się poszerzają, w chwili, gdy taka osoba się śmieje. Jeśli wierzyć badaniom takich sytuacji jest naprawdę dużo, gdyż osoby z tym typem twarzy są zazwyczaj bardzo pogodne i roześmiane.

Rysy twarzy a dobranie fryzury

Poznanie kształtu swojej twarzy to nie tylko symbolika. To także bardzo praktyczna wiedza. Do kształtu twarzy dobiera się odpowiednią fryzurę. Każdej osobie będzie pasowała inna. Chodzi tu o długość, rodzaj cięcia, posiadanie grzywki itp. Tak więc np. osoby o podłużnej twarzy mogą nieco ją skrócić właśnie przez grzywkę. Z kolei przy okrągłej buzi warto pomyśleć o grzywce na bok. Co z osobami o rysach twarzy trójkąta? Tutaj pasują wszelkie cięcia o średniej długości, najlepiej z cieniowaniem. Z kolei kobiety z kształtem twarzy kwadratowym powinny decydować się na długie, pofalowane bądź asymetryczne włosy. Jeśli posiadasz twarz w kształcie serca, to postaw na fryzurę, w której dużo się dzieje przy buzi. Kosmyki włosów będą podkreślać rysy.

Podsumowanie – jakie są rodzaje twarzy?

Rysy twarzy a charakter to ciekawy temat, ale w żaden sposób nie potwierdzony. Bez względu na to, jakie rysy twarzy i rodzaje widzimy warto zawsze pamiętać o tym, że to nie wygląd, lecz wewnętrzny charakter jest najważniejszy. Nie ulegajmy więc pierwszemu wrażeniu, gdyż często może być ono po prostu złudne i krzywdzące dla innych ludzi. Symbolika kształtów twarzy jest bardziej sposobem na ciekawe spojrzenie, niż regułą. Nie kierujmy się więc powierzchowną oceną! Z pewnością jednak ciekawie jest sprawdzić, co może oznaczać nasza twarz. Ułatwia nam to także dobranie odpowiedniej fryzury!

FAQ

Jaki jest podział rodzajów rysów twarzy?

Główny podział wyróżnia twarze: owalną, trójkątną, prostokątną, okrągłą, kwadratową, w kształcie serca

Czy to prawda, że kształt twarzy ma znaczenie dla charakteru?

Nie, jest to jedynie mit zakorzeniony w naszej kulturze.

Jak są postrzegane osoby z owalną twarzą?

Ze względu na łagodne rysy, niektórzy mogą kojarzyć takie osoby z infantylnością.

Czy warto znać typ rysów swojej twarzy

Jeśli interesujesz się modą, czy stylistyką, to taka informacja może przydać się w dopasowaniu fryzury i ubrań.

Sprawdź także typy urody!