Pytanie o silosy jest z pozoru błahe. Wiadomo, że służą do magazynowania, z reguły kojarzą się z przechowywaniem zboża i rolnictwem. Jednak nie tylko, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie o zastosowanie tych zbiorników.
Czym jest silos?
W największym uproszczeniu silos jest budowlą stworzoną w celu magazynowania materiałów sypkich, a także ciekłych. Silosy na kruszywo czy zboża wykorzystywane są w wielu branżach i przedsiębiorstwach, zarówno przez producentów, jak i też w różnego rodzaju magazynach i punktach przeładunkowych. Ich zaletą jest możliwość szybkiego załadunku znajdującego się pod nimi środka transportu dzięki wykorzystaniu siły ciężkości.
Rodzaje silosów
W podstawowym zakresie silosy producent może zaoferować w dwóch rodzajach:
-
poziome (płaskie)
-
pionowe (wieżowe)
Te pierwsze mają konstrukcję komorową lub rowową, drugie natomiast są wysokimi konstrukcjami wykonywanymi ze stali i żelbetu. Możemy tu wyróżnić silosy płaskodenne lub lejowe, które mają tę przewagę nad płaskodennymi, że nie trzeba z nich usuwać ręcznie resztek materiału.
Zastosowanie
Silosy znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, na przykład silosy na kruszywo mogą być wykorzystywane w żwirowniach. Nowoczesne silosy producent może zaproponować do magazynowania kruszyw o różnych frakcjach, dzięki i dozowania ich przy załadunku w odpowiedniej masie.
W przypadku rolnictwa bardzo charakterystycznym widokiem są ogromne silosy pionowe, zwane również elewatorami. Tego rodzaju konstrukcja jest już na tyle skomplikowana, że wymagane jest pozwolenie na jej budowę, nie jest więc jedynie konstrukcją do przechowywania materiału, ale pełnoprawną budowlą. Poza tymi gałęziami przemysłu wskazać można jeszcze branżę budowlaną, gdzie silosy wykorzystuje się do składowania w nich cementu. Dzisiejsze konstrukcje to już nie tylko zbiorniki z opcją szybkiego załadunku, ale przede wszystkim zaawansowane technologicznie silosy o znacznym stopniu automatyzacji pracy, co znacząco ułatwia funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, które je wykorzystują.
Dzięki obecnie wykorzystywanym technologiom producenci są w stanie zaproponować wiele rodzajów silosów o specyfikacjach zindywidualizowanych do potrzeb konkretnego klienta. W ten sposób możliwa jest optymalizacja pracy przedsiębiorstwa i ograniczenie kosztów, ponieważ dobrze spełniający swoje zadanie silos będzie w stanie usprawnić załadunek, który stanie się nie tylko szybszy, ale również bardziej precyzyjny w wyniku zastosowaniu w silosach urządzeń kontrolnych i pomiaru wagi.