Tegoroczni maturzyści mają jeszcze tylko kilka miesięcy na podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów. Część młodych osób zamierza kierować się swoimi zainteresowaniami i pasjami, uwzględniając przy tym predyspozycje. Spora grupa zwraca natomiast uwagę na średnie zarobki absolwentów poszczególnych kierunków czy perspektywy zawodowe w kolejnych latach. Jakie studia warto jednak wybrać w 2024 r., by później nie żałować?
Kierunki studiów 2024, po których można stosunkowo łatwo znaleźć pracę
Warto w pierwszej kolejności wymienić kierunki, po których raczej nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy, co wynika po prostu z dużego popytu na specjalistów z poszczególnych branży. Dobrym przykładem będą finanse i rachunkowość. Absolwenci tego kierunku na ogół bez przeszkód znajdują pracę w bankach, działach finansowych firm czy jako księgowi. Nic nie wskazuje też na to, by popyt na specjalistów z tej dziedziny miał spadać w kolejnych latach.
Innym kierunkiem, po którym również nie trzeba martwić się o perspektywy zawodowe, jest informatyka. Mimo że co roku tysiące osób decyduje się na studia właśnie na tym kierunku, w Polsce wciąż brakuje nawet kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z branży IT. W dodatku nie można też zapominać, że często studenci informatyki mogą wybrać ciekawą specjalność w ramach swojego kierunku. Na przykład Uczelnie WSB Merito umożliwiają wybór takich specjalności jak programista aplikacji mobilnych, tester oprogramowania, grafika komputerowa i technologie multimedialne czy projektowanie doświadczeń użytkownika (dostępność specjalności zależy m.in. od miasta). Uniwersytety WSB Merito kształcą zresztą na wielu innych popularnych kierunkach, takich jak m.in. wspomniane wcześniej finanse i rachunkowość, ekonomia, administracja, dietetyka, logistyka, kosmetologia czy marketing i sprzedaż.
Rekrutacja na studia 2024: jakimi kierunkami warto się zainteresować?
Część młodych osób może również zasugerować się obecnymi trendami, dobrze odzwierciedlającymi to, na co będzie rósł popyt w kolejnych latach. A wszystko wskazuje na to, że będą to usługi związane ze zdrowym stylem życia i dbaniem o siebie. Tym samym ciekawym wyborem może być kosmetologia (Polacy coraz chętniej korzystają z zabiegów pielęgnacyjnych) czy dietetyka (w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła świadomość na temat roli zdrowego odżywiania i tego, jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta).
Nie da się jednak ukryć, że maturzysta powinien kierować się nie tylko perspektywami na rynku pracy czy średnimi zarobkami absolwentów poszczególnych kierunków. Ważny jest też pomysł na siebie, predyspozycje czy pasje. I to wszystko warto również wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku studiów.
Artykuł sponsorowany