inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

antywirus
Lifestyle

Na co zwrócić uwagę przy zakupie antywirusa komputerowego?

Dobry antywirus komputerowy powinien być podstawą w przypadku zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Jednak w praktyce niewiele osób wie, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego oprogramowania.

Dobry antywirus komputerowy powinien być podstawą  w przypadku zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Jednak w praktyce niewiele osób wie, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego oprogramowania.

Zastanawiasz się zatem jaki antywirus komputerowy kupić?

Z całą pewnością bardzo duże znaczenie przy wyborze antywirusa ma tzw. detekcja. To od niej zależy jak szybko i jak wiele wirusów dany program może znaleźć. Warto postawić w tym przypadku na najwyższy poziom ochrony. Okazuje się, że większość dostępnych na rynku programów antywirusowych oferuje detekcję na poziomie 100%.

Co ciekawe, sporo osób jest przekonanych, że regularne skanowanie plików przed popularnymi wirusami to kluczowa forma ochrony. To spory błąd, gdyż złośliwe oprogramowanie jest niestety przez cały czas rozwijane. Nie wystarczy więc chronić komputer w czasie rzeczywistym. Warto zainwestować w antywirus z dodatkowymi warstwami ochronnymi. Przykładowo komponent ochrony sieci może zablokować w tym przypadku połączenia z podejrzanymi stronami www. Wówczas wirusy nie mają dostępu do danego systemu. Z kolei firewall to zapora sieciowa, która skutecznie chroni przed intruzami. Niewielu rodziców wciąż wie, że w komputerze wykorzystać można funkcję kontroli rodzicielskiej. W ten sposób dziecko nie może wejść na nieodpowiednie dla niego s trony internetowe. Duże firmy czy korporacje wiedzą z pewnością czym są ransomware czy bankground. To specjalne oprogramowanie szantażujące, które może zablokować dostęp do pewnych danych w komputerze  i zażądać za ich odblokowanie zapłaty.

Dane z danego komputera stacjonarnego lub przenośnego mogą trafić do dostawcy w celu sprawdzenia działania określonego produktu czy jego rozwoju. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Warto na starcie sprawdzić  jak wygląda w praktyce polityka dostawcy danego programu antywirusowego. Powinien on skutecznie chronić pliki znajdujące się na komputerze, ale w sposób bezpieczny i etyczny. Tym samym dane nie powinny znajdować się na serwerach poza terenem Unii Europejskiej.

Spora część osób i trudno je za to winić przy zakupie antywirusa kieruje się pewnymi parametrami podstawowymi. Jednak w wielu sytuacjach największe znaczenie ma po prostu łatwość obsługi oprogramowania. Antywirus powinien być użyteczny. Wygląd interfejsu to kwestia drugorzędna, ale za to oprogramowanie musi być proste w obsłudze. Idealnie, gdy posiada pomoc techniczną w języku polskim. W praktyce nie powinien być to program skierowany tylko do zaawansowanych technologicznie osób.

W końcu warto sprawdzić funkcje dodatkowe programu antywirusowego. Tutaj więcej nie zawsze znaczy lepiej. Oprogramowanie z wieloma funkcjonalności nie musi być dobrym wyborem. Dobrze jest zastanowić się na spokojnie, które funkcje są potrzebne i rzeczywiście będą wykorzystywane. Gdy w domu nie mieszkają małe dzieci, kontrola rodzicielska nie ma większego sensu. Nie warto płacić za opcje, które są niepotrzebne i mało użyteczne. Lepiej natomiast zainwestować w antywirus stabilny, wydajny i prosty w obsłudze dla każdego użytkownika komputera.

Poznaj również ranking antywirusów i sprawdź na jakie programy postawiła większość użytkowników.