inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Bezpieczeństwo danych w firmie
Biznes

Bezpieczeństwo danych w firmie – nie tylko tych internetowych!

W obecnych czasach głównie skupiamy się na działalności w Internecie. Nic dziwnego – to tam mamy największe możliwości i większość rzeczy tam właśnie bez problemu załatwimy. Jednak czasem zapominamy o wciąż istotnym aspekcie – bezpieczeństwie danych stacjonarnych. Wszelkie umowy, dokumenty i inne papiery muszą być odpowiednio przechowywane. Ich bezpieczeństwo i dobre zorganizowanie jest niezwykle ważne. Często jest też trudniejsze, niż internetowe rozwiązania. Jeśli więc nie chcesz doprowadzić do bałaganu i braku organizacji – koniecznie zastosuj się do tych porad!

Bezpieczeństwo, czyli porządek w dokumentach 

Istotną kwestią jest łączenie bezpieczeństwa z porządkiem danych w firmie. Tylko utrzymując wszystko w ładzie mamy gwarancję, że dokumenty są bezpieczne. Chodzi tu o pewność, że wszystko jest na swoim miejscu i nic nie zginęło. Warto więc prowadzić rutynowe kontrolę w dokumentach oraz starannie je archiwizować. Szczególnie w większych firmach, gdzie trudno jest później wszystko naprawić, gdy dojdzie do nawet chwilowego zaniedbania. Podstawowa zasada to porządek! Dopiero teraz możemy zastanowić się, jakie rozwiązania zastosować do pełnego zabezpieczenia danych w firmie. 

Jak przechowywać dokumenty w firmie?

Jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie dokumentów są archiwa. Najlepiej mieć wydzielone pomieszczenie w firmie pod tą właśnie funkcję. Mamy wtedy osobną przestrzeń, która jest odpowiednio zabezpieczona. Może być to pod kluczem lub też szyfrowane kodem. Warto też, aby wewnątrz takiego miejsca znalazły się szafy metalowe. Mogą mieć one wbudowany sejf, co dodatkowo podwyższa ich skuteczność. Tak zabezpieczone dokumenty są zawsze poukładane, we wiadomym miejscu i najlepiej chronione. Jeśli szukasz szaf metalowych, to najlepiej przejrzeć ofertę sklepów internetowych. Szafy metalowe z sejfem można znaleźć m.in. tutaj: https://www.eco-market.pl/szafy-metalowe. Warto pomyśleć także o specjalnych zabezpieczeniach, które jednocześnie są wygodne dla naszych pracowników. Mowa tu o zastosowaniu najnowszej technologii, czyli między innymi czytników kart czy korzystaniu z systemu alarmowego. 

metalowa szafa

Szafa metalowa z sejfem marki Contract Point, fot. Eco-market.pl

Bezpieczeństwo w firmie – stacjonarnie i online

Technologia idzie na przód, ale papierkowa robota wciąż nas nie opuszcza. Musimy poradzić sobie z dokumentami, które są i w komputerach, i stacjonarnie. Ważne, aby o obie formy zadbać z należytą odpowiedzialnością. Tylko wtedy mamy pewność, że nic nam nie umknie, a cała firma będzie działać bez problemów. Niestety, ale czasem nawet drobne niedopatrzenie może skończyć się bardzo źle. Dlatego lepiej być przezornym i działać przed szkodą. Odpowiednie zabezpieczenia w firmie muszą być stosowane od samego początku. Dlatego przygotuj się do tego i zgromadź sprawdzone sposoby. Zastosowanie archiwum i szaf metalowych, a także technicznych rozwiązań takich jak alarmy, z pewnością są dobrym pomysłem. Wszystko możesz znaleźć w Internecie, a także zasięgnąć tu większej ilości porad od różnych specjalistów, a także osób, które korzystają z takich rozwiązań w swojej firmie. 

Zobacz także: Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Praktyczne wskazówki i zasady