Skanery wewnątrzustne stały się rewolucją w dziedzinie stomatologii. Te nowoczesne urządzenia pozwalają otrzymać wirtualny obraz jamy ustnej na ekranie komputera w zaledwie kilka chwil. W kilkadziesiąt sekund skaner jest w stanie wychwycić kilka tysięcy kadrów, dzięki czemu na ekranie monitora powstaje kolorowy obraz 3D z wnętrza ust.
Co pozwala zobaczyć skaner stomatologiczny?
Skanery stomatologiczne są w stanie wychwycić około 3,5 miliona punktów na każdy łuk zębowy, dzięki czemu wykonują wiele zdjęć, które ukazują każdy ząb z każdej strony. Taki precyzyjny obraz pozwala lekarzowi zobaczyć przede wszystkim budowę struktur anatomicznych zębów oraz ich kształt, ale także budowę dziąseł, skale ubytków i występujące wady zgryzu.
Gdzie stosuje się skanery 3D?
Stomatologia najczęściej wykorzystuje skanery 3D, ponieważ pomagają one w diagnostyce implantologicznej, protetycznej i ortodontycznej. Urządzenie to pomaga także w komunikacji z pacjentem, gdyż obraz na ekranie komputera widzi również pacjent. Skany wewnątrzustne, czyli tak zwany cyfrowy lub wirtualny wycisk pozwalają dokładnie analizować stan uzębienia pacjenta oraz wykrywać niepokojące problemy. Ponadto dentysta może w ten sposób zaplanować wszystkie prace protetyczne albo założenie aparatów ortodontycznych.
Jakie możliwości stwarzają skanery wewnątrzustne?
Skanery wewnątrzustne dostępne na stronie: https://cereclab.pl/skanery-wewnatrzustne wypierają stosowane dotychczas standardowe wyciski, które wykonywane były poprzez tradycyjne łyżki wyciskowe. Spowodowane jest to tym, że skany to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie dla pacjenta. W tym przypadku niepotrzebne są masy wyciskowe, które są nieprzyjemne w smaku. Ponadto można w ten sposób wyeliminować odruch wymiotny, który spotykany był u wielu pacjentów.
Największe zalety wewnątrzustnych skanerów stomatologicznych
Skanery wewnątrzustne pracują bardzo szybko, ponieważ skan szczęki pobierany jest w ciągu kilkunastu sekund, a w tradycyjnym sposobie trwało to nawet 5 minut. Nie używa się tutaj żadnych mas wyciskowych, dzięki czemu został wyeliminowany dyskomfort pacjenta, który związany był z odruchem wymiotnym.
Urządzenie jest bardzo precyzyjne i pozwala dokładnie zobaczyć wszelkie ubytki. Na podstawie idealnie wykonanych zdjęć można w ten sposób przygotować uzupełnienia protetyczne.
Skanery 3D pozwalają także dokonać korekty cyfrowej wycisku już po jego pobraniu, bez wykonywania wszystkiego od początku. Niestety w przypadku tradycyjnych metod cała procedura musiała być wykonywana od nowa.