inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

kredyt gotówkowy
Finanse

Czy kredyt gotówkowy wymaga umowy pisemnej czy forma umowy może być dowolna?

Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych i zastanawiasz się jakie źródło będzie dla ciebie najkorzystniejsze? Skąd pozyskać środki na nieplanowane wydatki? Czy lepiej skorzystać z uprzejmości znajomych lub rodziny, czy lepsza będzie pożyczka z instytucji pozabankowej, a może kredyt gotówkowy? Jakiej formy prawnej wymaga każdy z wymienionych form finansowania zewnętrznego? Czy pożyczka lub kredyt gotówkowy wymaga umowy pisemnej, czy forma umowy może być dowolna?

Jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest instytucja świadcząca daną usługę finansową. Z kredytu możemy skorzystać jedynie w banku, natomiast pożyczkę możemy zaciągnąć zarówno od osoby fizycznej, jak również od podmiotu gospodarczego. Kredyt od pożyczki odróżnia również forma regulacji prawnych. Pożyczkę od osób fizycznych normalizuje Kodeks cywilny, natomiast w przypadku korzystania z instytucji pozabankowych dochodzi jeszcze ustawa o Kredycie konsumenckim i tzw. ustawa antylichwiarska. W przypadku kredytu działa ustawa o Kredycie konsumenckim oraz o Prawo bankowe. Kredyt dotyczy jedynie zobowiązań finansowych, przedmiotem pożyczki natomiast mogą być zarówno pieniądze, jak również rzeczy określone co do gatunku. Istotną z punktu widzenia konsumenta jest kwestia posiadania zdolności kredytowej, która w przypadku kredytów jest zawsze badana i wymagana. Instytucje pozabankowe rzadziej weryfikują możliwości spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, w określonym terminie.

Czy pożyczka lub kredyt gotówkowy wymaga umowy pisemnej czy forma umowy może być dowolna?

Jeśli zastanawiamy się nad bezpieczeństwem, czy jako prywatny pożyczkodawca, czy jako konsument, warto zgłębić przepisy polskiego prawa. W przypadku pożyczki, która może być udzielona przez dowolny podmiot, czy to osobę fizyczną, prywatnego inwestora, czy instytucję pozabankową, idąc za Kodeksem cywilnym, umowa konieczna jest dopiero powyżej kwoty 1000 złotych. Jednakże instytucje pożyczkowe udzielają wsparcia finansowego, także w oparciu o ustawę o Kredycie Konsumenckim, stąd zawarcie umowy jest konieczne zawsze, niezależnie od kwoty. Większe sformalizowanie pożyczki pozabankowej i obwarowania dotyczące czasu spłaty, ustawowych odsetek i wszelkiego rodzaju prowizji daje większe bezpieczeństwo zarówno pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy.

W przypadku kredytu gotówkowego, który jest ściśle związany z działalnością bankową jest on zawsze udzielany na podstawie umowy pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Co więcej, ustawy wykazują obowiązek zawierania umowy odpłatnej i przeważnie na ściśle określony cel. Choć wprowadzony został również kredyt konsumencki, którego celu nie musimy przedstawiać w umowie. W pisemnej umowie pomiędzy bankiem, a konsumentem określona powinna być całkowita kwota kredytu, okres kredytowania, strony kredytu, zasady i termin spłaty rat kredytu, wysokość oprocentowania, ewentualny sposób zabezpieczenia spłaty (np. w kredycie hipotecznym) oraz całkowity koszt kredytu.

Dzięki temu, że umowa zawarta jest pisemnie, zwiększa się zarówno bezpieczeństwo podmiotu udzielającego wsparcia finansowego, jak również konsumenta. Jeśli nie możemy skorzystać ze środków pożyczonych od najbliższych nam osób, warto zaciągnąć zobowiązania w instytucjach, które zajmują się usługami finansowymi profesjonalnie. Największe ryzyko niosą za sobą tzw. pożyczki prywatne, które zaciąga się u nieznajomych osób zwanych „inwestorami”. Bardzo często w przypadku pożyczek prywatnych nasze finansowe bezpieczeństwo może ulec zachwianiu, przez stosowanie luk w prawie i nielegalnych działań.

Artykuł sponsorowany