inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

faktura
Finanse

E- faktury – co warto wiedzieć na ich temat?

E-faktury już niedługo staną się obowiązkowe w Polsce. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Sprawdź, co warto wiedzieć o e-fakturach!

Wprowadzenie e-faktur to innowacyjne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jego zastosowanie przyniesie wiele udogodnień dla podatników. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest e-faktura vat?

Będąc w temacie e-faktur warto przypomnieć, czym jest standardowa faktura. Jest to dokument potwierdzający sprzedaż i kupno jakiegoś produktu lub usługi. Zawiera m.in. takie dane jak numer, data wystawienia, nazwa dostawcy i odbiorcy, nazwa i cena towaru lub usługi, a także określenie terminu zapłaty. E-faktura natomiast jest fakturą wystawioną i przesłaną w wersji elektronicznej. W e-fakturze powinny zostać zawarte dokładnie takie same dane jak w przypadku faktury standardowej. Faktury, formularze i druki online to rozwiązanie, które ma wiele zalet.

Jak wystawić e-fakturę?

Przedsiębiorcy mogą sporządzać oraz przesyłać faktury za pomocą stworzonej przez rząd Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF). Dzięki udostępnionej platformie instytucje publiczne mają również możliwość odbioru dokumentów w formie elektronicznej. Korzystanie z platformy jest bezpłatne i umożliwia wysyłanie e-dokumentów także za granicę. Wystawienie faktury za pomocą Platformy Elektronicznego Fakturowania jest bardzo proste. PEF umożliwia wystawianie m.in. takich dokumentów jak faktury vat, faktura vat marża, faktura proforma, faktury walutowe oraz wzór faktury PDF.

Elektroniczne faktury online – zalety

Wystawianie faktur elektronicznych to rozwiązanie, z którego warto korzystać ze względu na jego liczne zalety. Jednym z plusów stosowania takich faktur mogą być spore oszczędności – od 2 do nawet 8 zł na jednej wystawionej fakturze. Warto również wspomnieć, że Platforma Elektronicznego Fakturowania funkcjonuje w sposób, który gwarantuje, że wysyłana faktura dotrze do odbiorcy i nie trafi do folderu SPAM. Platforma oferuje również wygodę obsługi oraz możliwość łatwego zintegrowania z różnymi systemami finansowo-księgowymi. Wystawiając faktury w PEF możesz również na bieżąco śledzić status wybranego dokumentu, a także sprawdzać, na jakim etapie jest dane zamówienie. 

Kto skorzysta z wystawiania faktur online?

Faktury online to rozwiązanie, z którego może skorzystać wielu przedsiębiorców. Najwięcej korzyści z tego sposobu fakturowania mogą odnieść m.in. bardzo małe firmy, które nie używają konkretnych systemów księgowych. E-faktury to dobre rozwiązanie również dla małych, średnich i dużych firm, posiadających swoje systemy informatyczne służące do automatyzacji zewnętrznych procesów biznesowych. Korzystanie z e-faktur to także świetne rozwiązanie dla klientów indywidualnych, którzy chcą otrzymywać e-faktury m.in. od operatorów telekomunikacyjnych. Plusy tego rozwiązania z pewnością zauważą również firmy obsługujące dużą liczbę klientów indywidualnych (m.in. firmy telekomunikacyjne czy zakłady energetyczne). Z e-faktur z powodzeniem mogą korzystać także firmy księgowe.

E-faktury – od kiedy obowiązkowe?

Jak zapowiada polski rząd, e-faktury mają zostać wprowadzone w październiku 2021 r. Będą one stanowiły dobrowolną formę rozliczenia. Warto jednak pamiętać, że w 2023 r. e-faktury staną się obowiązkową formą rozliczeń pomiędzy kontrahentami.

E-faktury w Polsce staną się obowiązkowe już za 2 lata. Dlatego warto zapoznać się z ważnymi informacjami na ich temat oraz dowiedzieć się, jak wystawić fakturę VAT za pomocą PEF. Dzięki naszym wskazówkom zagadnienie e-faktur z pewnością nie będzie już dla Ciebie obce. 

faktury online