inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Słuchawki douszne dla seniora
Lifestyle

Słuchawki douszne dla seniora – jakie powinny być?

Słuchawki są sprzętem, przeznaczonym w zasadzie dla każdej grupy wiekowej: od dzieci, przez nastolatki i osoby dorosłe, po seniorów. Osobiste preferencje i konkretne potrzeby przyszłego użytkownika warunkują jednak wybór konkretnego rodzaju i modelu słuchawek. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie słuchawki podarować bliskiej osobie w podeszłym wieku.

Jakie powinny być słuchawki douszne dla seniora?

Pierwszym, co nasuwa się na myśl w przypadku słuchawek dla seniora, jest łatwość w obsłudze. Osoby starsze często mają problemy z obsługiwaniem różnych urządzeń. Najnowsze modele słuchawek dousznych nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o uruchamianie i użytkowanie ich. Często sparowane z urządzeniem po prostu włączają się same. Dobre słuchawki douszne są wygodne i komfortowe, tak że można zapomnieć, że mamy je w uchu. To bardzo istotne, ponieważ senior być może będzie ich używał nawet do kilku godzin dziennie, na przykład oglądając telewizję czy słuchając radia. To świetne rozwiązanie, kiedy w mieszkaniu przebywa więcej osób – senior może wówczas słuchać tak głośno, jak potrzebuje, jednocześnie nie przeszkadzając innym domownikom.

Dlaczego słuchawki dokanałowe to dobry wybór?

Słuchawki dokanałowe dla osoby starszej to najlepszy wybór. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – komfort i wygoda. Słuchawki nauszne mogłyby uciskać zarówno małżowiny uszne, jak i głowę, co sprawiałoby dyskomfort. Słuchawki dokanałowe zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, który dociera wprost do ucha. Dla pełnej wygody można się zdecydować na słuchawki bezprzewodowe. Dzięki nim senior może przemieszczać się po mieszkaniu i słuchać ulubionej audycji radiowej albo wypoczywać w fotelu, oglądając seriale, bez obaw o wyrwanie kabla z urządzenia. Słuchanie radia czy oglądanie telewizji (https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/sluchawki.html) za pomocą słuchawek przewodowych byłoby zresztą bardzo niewygodne czy w niektórych przypadkach wręcz niewykonalne. Warto zatem postawić na słuchawki dokanałowe. Trzeba pamiętać, że czasami przetworniki w słuchawkach są połączone krótkim kablem. Niemniej zasada działania wciąż pozostaje taka sama – urządzenia łączą się ze sobą za pomocą technologii bluetooth. Oczywiście są także osoby, którym bardziej odpowiadają słuchawki nagłowne (https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/sluchawki/sluchawkinaglowne.html) – powinny być wówczas lekkie, z miękkimi elementami. 

Douszne słuchawki i ich zastosowanie

Słuchawki douszne – ze względu na ich małe wymiary i mobilność – rekomendowane są zazwyczaj aktywnym osobom. Nie zapominajmy jednak, że współcześni seniorzy także mogą się do takich osób zaliczać. Potrzebują zatem sprzętu, który będą mogli zabrać ze sobą, chociażby w kieszeni. Osoba starsza ze smartfonem to już codzienność, dlatego dobrze będzie dokupić słuchawki. Można dzięki nim prowadzić rozmowy telefoniczne czy wideokonferencje (słuchawki powinny być wówczas wyposażone w mikrofon), słuchać muzyki, radia czy audiobooków. To świetne rozwiązanie, jeśli osoba starsza wciąż jest aktywna i na przykład lubi spacerować czy spędzać czas na działce. Może to być nawet zachęta do bardziej aktywnego trybu życia. Warto tu nadmienić, że modele słuchawek dousznych dzielą się na otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Słuchawki zamknięte odcinają dopływ dźwięków z zewnątrz, natomiast półotwarte i otwarte pozwalają słyszeć dźwięk z urządzenia, ale także dźwięki z zewnątrz.

Czy tanie słuchawki douszne mogą być dobrej jakości?

Producenci mają w swojej ofercie różne modele słuchawek dousznych. Tańsze słuchawki bezprzewodowe douszne wcale nie muszą być gorsze. Poza tym na potrzeby przeciętnego użytkownika wystarczą tanie słuchawki douszne. Kupując słuchawki, warto zwrócić na kilka parametrów, jak częstotliwość – wystarczającym zakresem jest od 20 do 20000 Hz. Istotna jest także funkcja redukcji szumów, co zapewnia nieskazitelny dźwięk. Naładowane słuchawki powinny zapewniać co najmniej kilka godzin użytkowania. Oczywiście na rynku są dostępne droższe modele, najlepsze słuchawki douszne z najwyższej półki – te są jednak rekomendowane na przykład graczom. Tanie słuchawki douszne o przyzwoitych parametrach i ergonomicznej budowie z pewnością zaspokoją potrzeby przeciętnego seniora.

Jakie powinny być dobre słuchawki douszne?

Podsumowując; słuchawki dla seniora powinny być:

  • douszne (najlepiej półotwarte lub otwarte, by mimo wszystko do seniora docierały dźwięki z otoczenia, a uszy miały przewiew)
  • bezprzewodowe (zapewniają mobilność)
  • kompatybilne z urządzeniami w domu – wiele telewizorów wyposażonych jest w bluetooth, co pozwala się łączyć ze słuchawkami, warto sprawdzić, jaki sprzęt bliska osoba posiada już w domu.

Ponadto słuchawki dla seniora powinny być lekkie i ergonomiczne. Warto zwrócić uwagę na haczyk uszny, który zapobiega wypadnięciu słuchawki z ucha. Najlepszym pomysłem będzie sprezentowanie bliskiej osobie słuchawek bezprzewodowych dousznych z wbudowanymi akumulatorkami, zamkniętych w estetycznym etui (dzięki któremu można je przechowywać i wszędzie ze sobą zabrać), które pełni funkcję ładowarki. Jeżeli zaś zdecydujemy się na słuchawki przewodowe lub takie, w których połączone są tylko przetworniki, zwróćmy uwagę na oplot kabla. To ważne, aby osoba starsza nie musiała męczyć się z rozplątywaniem niesfornych kabelków. Dla osób starszych rekomendowane są słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Pozwala to na prowadzenie rozmów telefonicznych z użyciem słuchawek.