inqbator.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse

Inwestowanie małych kwot – jak można to robić?

Wiele osób uważa, że jeśli chce się zainwestować posiadane pieniądze, to trzeba ich mieć naprawdę sporo. Nic bardziej mylnego, ponieważ inwestowanie małych kwot nie tylko jest stosunkowo proste, lecz co więcej, często naprawdę zyskowne. Jak zatem inwestować małe kwoty, aby zrobić to po pierwsze bezpiecznie, a po drugie efektywnie, czyli czerpać z tego stosunkowo dobre korzyści?

Inwestowanie w lokaty

Zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestowania małych kwot pieniędzy jest umieszczenie ich na lokatach. Nie trzeba w ten sposób zajmować się wielkimi formalnościami, nie trzeba mieć wiedzy ani doświadczenia. Dodatkowo lokaty nie stanowią właściwie żadnego ryzyka, ponieważ nie da się na nich stracić. Co jednak bardzo ważne, nie zawsze jest to metoda oszczędzania i inwestowania opłacalna. Wszystko w tym wypadku zależy od tego, na jaki procent dana lokata jest wzięta. W najlepszym wypadku można zarobić zaledwie kilka procent w skali roku, lecz najczęściej nie zarabia się nic, ponieważ wszystkie uzyskane w ten sposób odsetki pochłania podatek od nich.

Inwestowanie w obligacje

Znacznie lepszym pomysłem jest zainwestowanie w obligacje państwowe. Również i one dają możliwość uzyskania właściwie stuprocentowego zysku, a co więcej, na znacznie wyższym poziomie niż na lokatach. Minusem w tym wypadku jest jednak to, na jak długi czas dana obligacja jest wykupiona. Zainwestowanie w obligacje oznacza najczęściej perspektywę minimum 5 lat, zanim uda się ją spieniężyć i na niej zarobić. Często jest to czas nawet dłuższy.

Inwestowanie na giełdzie

Wiele osób myśli, że inwestowanie na giełdzie zarezerwowane jest dla największych graczy, którzy mają możliwość obracania naprawdę wielkich kwot. Jest to błąd, ponieważ również i małe kwoty potrafią dać znacznie większy zysk, niż nawet najlepsza lokata. Co jednak bardzo ważne w tym wypadku, to ogromne ryzyko, z jakim wiąże się inwestowanie na giełdzie. Często minimalizuje się je posiadaną wiedzą w tym zakresie, lecz w ogromnej części uzyskiwany zysk jest najczęściej dziełem przypadku. Jeśli więc nie chcemy szybko stracić nawet i niewielkich oszczędności, lepiej nie decydować się zbyt pochopnie na kupowanie akcji.

Kupowanie złota

Jeśli szuka się możliwie najpewniejszej formy inwestowania, w tym również małych kwot, nie ma nic lepszego niż kupowanie złota. Na tej inwestycji nie da się stracić, ponieważ złoto zawsze jest w cenie. W tym jednak wypadku trzeba się liczyć z naprawdę wieloletnią inwestycją, która zwrócić się może w opłacalnym stopniu dopiero do kilkunastu latach. Co rzecz jasna nie oznacza, że jest to zły pomysł na inwestowanie.