inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

biuro rachunkowe
Finanse

Jak znaleźć dobrą księgową dla swojej firmy?

Pewnie niejednokrotnie słyszeliście narzekania przedsiębiorców na trudności w znalezieniu dobrej księgowej. Osoby, które prowadzą własny biznes, często długo poszukują godnego zaufania biura rachunkowego, zanim trafią na tę właściwą osobę, która solidnie zaangażuje się w prowadzenie ich księgowości. Takie poszukiwania mogą być nie tylko męczące, ale także stać się źródłem problemów i komplikacji, które prędzej czy później odbiją się negatywnie na Waszej firmie. Podpowiadamy, jak znaleźć biuro rachunkowe, które sprosta częstym zmianom podatkowym i jakie cechy powinna posiadać dobra księgowa.

Jakie są zadania księgowej?

Podstawowe zadania księgowej związane są z rozliczeniami finansowymi i podatkowymi firmy względem Urzędu Skarbowego, ZUS-u, a także kontrahentów, dostawców i klientów. W zależności od rodzaju rozliczania firmy księgowa zobowiązana jest prowadzić ewidencję wg ustalonych reguł, np. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, Ksiąg Rachunkowych czy Ewidencji Przychodów. Zdarza się, że księgowa podejmuje się tematów związanych ze sprawami kadrowo-płacowymi, dokonując wypłat dla pracowników, wyliczając wysokość ich premii czy prowadząc ich akta.

Jakie cechy powinna posiadać dobra księgowa?

Najważniejsze w pracy księgowego są rzetelność i sumienność, które sprawiają, że dokumenty finansowe są prowadzone na bieżąco, bez opóźnień oraz pośpiechu. Większość zadań związanych z księgowością obwarowana jest terminami, a nieprzestrzeganie ich wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Dobra księgowa doskonale zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa, dlatego zawód ten nie może być wykonywany przez osoby, które pracują chaotycznie, są nieuporządkowane i nie dotrzymują terminów. Osoba, która podejmuje się prowadzenia księgowości, powinna być odporna na stres, a także wpływ innych ludzi, np. klientów, którzy chcą uniknąć zapłaty podatków. Asertywność jest kluczowa, aby uniknąć kar związanych z naginaniem przepisów prawa.

Jakie kompetencje i kwalifikacje powinna posiadać księgowa?

Ze względu na dużą odpowiedzialność, jaka spoczywa na księgowych, od 2002 roku sprawdzane są umiejętności i wiedza osób, które chcą pracować w biurze rachunkowym. Konieczne jest uzyskanie certyfikacji zawodu księgowego wydawane przez Ministerstwo Finansów. Stosowne uprawnienia uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu poprzedzonego minimum dwuletnią praktyką lub odbycie praktyki i ukończenie studiów wyższych. Ze względu na liczne zmiany podatkowe podnoszenie kwalifikacji oraz ciągłe doszkalanie wpisane jest z zawód księgowej. Biura rachunkowe powinny umożliwić pracownikom regularne odbywanie szkoleń i kursów, a także zapewnić dostęp do branżowej prasy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Dla małych i średnich firm najlepszą opcją jest skorzystanie z usług outsourcingu, czyli zlecenia księgowości na zewnątrz. Nie oznacza to, że przestaniesz mieć kontrolę nad rachunkami firmy — wręcz przeciwnie, dzięki raportom, stałemu kontaktowi z księgową zyskasz pełną przejrzystość działań bez potrzeby zatrudniania księgowej na etacie. Taka usługa wymaga jednak sporego zaufania, dlatego zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego biura rachunkowego, koniecznie sprawdź opinie innych przedsiębiorców, a także umów się na spotkanie zapoznawcze. Możesz na nim poprosić o referencje od innych firm, a także sprawdzić, czy biuro księgowe posiada stosowne licencje. Na spotkaniu warto określić zakres działań, a także spytać o pozostałe usługi, które mogą być przydatne wraz z rozwojem firmy. Rozliczanie środków unijnych, doradztwo ekonomiczne — Edyta Wajer, dobra księgowa z Bydgoszczy, dysponuje szeroko wykształconą kadrą z wieloma specjalizacjami, dlatego właśnie biuro pani Edyty polecamy jako sprawdzone i godne zaufania miejsce, gdzie możesz zlecić wszystkie kwestie księgowo-kadrowe.