inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

jelita
Lifestyle

Jelita, nasz drugi mózg

Wiele osób popełnia jeden i ten sam błąd w myśleniu, przypisując wszystkie zasługi w kwestii stanu naszego samopoczucia, tego w jaki sposób funkcjonujemy i się czujemy tylko i wyłącznie mózgowi. W XVII wieku nikt nie podejrzewał, że skomplikowany proces działania umysłu ma jakikolwiek związek z narządem, o bliżej nieokreślonym kształcie, znajdującym się w czaszce. Teraz ten sam błąd popełniamy w myśleniu o jelitach. To one i znajdujące się w nich organizmy wysyłają mózgowi sygnał o tym jak się czujemy. Tu pojawia się wyjaśnienie tego, dlaczego w stresujących sytuacjach ściska nas żołądek, a kiedy jesteśmy zakochani, czujemy motylki w brzuchu. Geneza takich chorób jak depresja, również często wywodzi się z jelit.

Dlaczego nasze jelita to drugi mózg?

Przewód pokarmowy każdego człowieka składa się z przełyku, żołądka, jelita cienkiego oraz grubego, trzustki i wątroby. Te wszystkie narządy tworzą razem z centralnym układem nerwowym sieć, którą nazywa się osią mózgowo – jelitową (ang. gut-brain axis, GBA ). Jest to szlak sygnalizujący pomiędzy przewodem pokarmowym, a centralnym układem nerwowym, który wysyła do siebie sygnały przez całą dobę. Szlak tworzy wysoko unerwiona sieć, w której skład wchodzą:

  • nerw błędny – wchodzi on w skład autonomicznego układu nerwowego, który ma charakter przywspółczulny, który odpowiada za odpoczynek, poprawia trawienie.
  • Zwoje korzenia grzbietowego – jest to tylny korzeń układu nerwowego, który łączy się z jednej strony z dwoma receptorami, a z drugiej strony z rdzeniem kręgowym
  • autonomiczny układ nerwowy – pracuje automatycznie, dzieli się na część współczulną i przywspółczulną, które działają na siebie autonomicznie

Dodatkowo komunikacja odbywa się także przez komórki immunologiczne, krwiotwórcze i szpiku kostnego. Reagują one na sygnały.

Jak dbać o florę bakteryjną jelit?

Jelita odpowiadają za nasze samopoczucie, odporność, procesy trawienia, wytwarzanie witamin, procesy starzenia. Z tych powodów tak ważne jest, aby dbać o dobrą florę bakteryjną, która w nich panuje. Florę bakteryjną w jelitach wyniszcza nasz tryb życia, który przepełniony jest stresem i pędem, jedzenie przetworzonej żywności, cukier oraz alkohol. Te czynniki wpływają na rozszczelnienie połączeń między komórkami jelita. W efekcie do organizmu dostaje się duża ilość niestrawionego pokarmu, która powoduje reakcję obronną, którą jest tworzenie się przeciwciał IgA. W organizmie powstaje stan zapalny, który na dłuższą metę powoduje np. atopowe zapalenie skóry, zaparcia, infekcję, nieswoiste zapalenie jelit itp. Mikroflorę bakteryjną bardzo często niszczą też alergię na gluten i laktozę, a także sterylne warunki życia oraz nadużywanie antybiotyków.

Załącznik:
jelita-drugi-mozg.jpg

Mówi się, że chorobą XXI stał się zespół wrażliwego jelita. Co jeść, aby dbać o florę bakteryjną jelit? Przy takich dolegliwościach należy unikać fast foodów, kawy., kukurydzy, drożdży, pomarańczy, wieprzowiny i syntetycznych konserwantów lub dodatków, które pojawiają się w żywności. Dobrze wpływają na jelita takie pokarmy jak świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Warto w diecie zadbać o probiotyki, które posiadają grupy bakterii kwasu mlekowego (Bifidobacterium, Lactobacillus), które znajdują się w kiszonkach warzywnych, occie jabłkowym, fermentowanych produktach mlecznych, takich jak jogurty, kefiry oraz maślanki i w fermentowanych produktach sojowych. Tak samo ważne są prebiotyki, które zawierają błonnik rozpuszczany w wodzie. Znaleźć je można w cebuli, czosnku, porze, cykorii, karczochach, bananach, jabłkach, marchwi oraz w zbożach o niskiej zawartości glutenu, takich jak ryż, proso, gryka, orkisz.

Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości związane z bólem jelit, warto jest wykonać badania lekarskie.

Centra medyczne często oferują takie badania jak kolonoskopia lub wykonanie badania SIBO, dzięki któremu dokładnie przeanalizować można florę bakteryjną jaka panuje w jelitach i podleczyć ją terapią antybiotykową i specjalną dietą, którą układa dietetyk.

Jeśli chcesz wykonać badania lekarskie, odwiedź to centrum medyczne: https://polmed.pl