inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Finanse

Najlepsza lokalizacja Twojego magazynu – jak ją znaleźć?

Zastanawiając się nad wyborem magazynu, kluczową kwestią, jaką należy rozważyć, jest jego lokalizacja. Istnieje szereg czynników, które warto przeanalizować, przed podjęciem decyzji – wśród nich są m.in. dojazd do obiektu, sąsiedztwo innych działalności czy planowane inwestycje drogowe w wybranej okolicy.

Dojazd pracowników  i ich rotacje między firmami

Najlepsze magazyny na wynajem będą znajdować się w lokalizacji, do jakiej dojazd będzie stosunkowo łatwy. Jeśli najemca zastanawia się nad relokacją magazynu, powinien on znajdować się w miarę blisko poprzedniego obiektu, aby trasa do nowej lokalizacji była podobnej długości – takie rozwiązanie jest szczególnie istotne z perspektywy dojeżdżających do magazynu pracowników. Z drugiej strony, jeśli najemca decyduje się na przeniesienie obiektu do zupełnie nowej lokalizacji, kluczowe jest przeanalizowanie, czy kursuje tam komunikacja miejska, aby pracownicy nie posiadający samochodu mogli bez trudności dotrzeć do swojego miejsca pracy.

Co się jeszcze tyczy kwestii pracowników – przedsiębiorca powinien skrupulatnie przeanalizować stopę bezrobocia występującą w danym regionie. Spora część najemców stara się unikać wynajmowania przestrzeni w wielkich skupiskach obiektów magazynowych ze względu na dużą rotację ludzi między działalnościami z okolicy. Im większa występuje rotacja, tym mocniej wzrasta konieczność podwyższania stawek wynagrodzenia, dzięki którym firma będzie mogła utrzymać swoich pracowników. Część najemców decyduje się na mniej popularne lokalizacje ze względu na lepszy dostęp do osób potencjalnie szukających zatrudnienia.

Planowane inwestycje drogowe i najbliższe sąsiedztwo

Przedsiębiorca również powinien sprawdzić, czy w danym miejscu planowane są nowe inwestycje drogowe. Może okazać się, że zmodyfikowany układ dróg znacząco wpłynie na nasz biznes – być może w niedługim czasie w wybranej lokalizacji powstanie ułatwiający komunikację węzeł? Miejmy na uwadze, że wszelkie roboty drogowe mogą wiązać się z czasowymi utrudnieniami w ruchu, co również należy wziąć pod uwagę.

Magazyny do wynajęcia warto również rozważyć pod kątem działalności, jakie prowadzone są w ich najbliższym sąsiedztwie. Może się zdarzyć, że w danej lokalizacji droga dojazdowa do obiektu będzie stosunkowo wąska, przez co w “godzinach szczytu” na trasie mogą tworzyć się korki. Ważne jest ustalenie, jakie firmy korzystają z drogi prowadzącej do wybranego przez nas magazynu. Jeśli przykładowo będzie to duża firma logistyczna, to dobra przepustowość na drodze wyjazdowej/dojazdowej będzie szczególnie istotna.