inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Sklep internetowy a kasa fiskalna
Finanse

Sklep internetowy a kasa fiskalna

Tak jak w przypadku sklepów stacjonarnych zupełnie normalne jest, że po dokonaniu zakupu klienci otrzymują paragon, tak w przypadku sprzedaży online może wyglądać to nieco inaczej. Osoby, które planują założenie swojego własnego sklepu internetowego, z pewnością zastanawiają się, czy każdy właściciel ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Jak to wygląda w praktyce?

Jedną z istotniejszych korzyści prowadzenia sklep internetowego ze sprzedażą wysyłkową jest zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej – należy jednak wiedzieć, że jest to przywilej, który nie dotyczy wszystkich e-sklepów, toteż niezbędne jest spełnienie określonych warunków. O jakich mowa? Otóż nie muszą wystawiać paragonów swoim klientom osoby, które:

  • prowadzą sprzedaż wysyłkową (używając do tego celu Poczty Polskiej lub jednej z wielu firm kurierskich działających na polskim rynku);
  • otrzymują całość zapłaty za zakupiony towar na swój rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której właściciel jest członkiem;
  • posiadają dowody dokumentujące zapłatę, z których wynika, czego konkretnie dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana;

Zwolnienie z kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że limit obrotów w sprzedaży internetowej w żaden sposób nie wpływa na obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Oznacza to bowiem, że sprzedawca internetowy może z powodzeniem skorzystać ze zwolnienia z rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, niezależnie od tego czy jego obroty wynoszą 20 tysięcy rocznie, czy więcej. Ma to znaczenie jedynie w przypadku sprzedaży stacjonarnej – w takim przypadku granica obrotów wynosi 20 000 złotych. Ci, którzy zajmują się e-sprzedażą nie muszą jednak obawiać się tego typu limitów. Niezbędne jest jednak spełnienie wszystkich warunków określonych przez ustawodawcę.

Sytuacje pozbawiające prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej

Możliwość nieużywania kasy fiskalnej dotyczy tylko niewielkiego zakresu usług, a więc istnieją przepisy, które ściśle precyzują sytuacje, w których traci się prawo do niewystawiania paragonów przy sprzedaży internetowej. Jakie są zatem sytuacje, które mogą pozbawić prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej?

  • Jeśli wykluczone ze zwolnienia z ewidencjonowania produkty przekroczyły 20% całości obrotu firmy.
  • W przypadku, kiedy umożliwi się klientom odbiór osobisty zakupionego towaru (przestaje to bowiem być działalność wysyłkowa).
  • Jeśli klient dokonuje płatności gotówkowej.
  • Jeśli w asortymencie firmy znajdą się produkty, które objęte zostały koniecznością wystawienia paragonu.

Zwolnienie z kasy fiskalnej – kiedy nie można z niego skorzystać?

Zdarza się, że nawet jeśli przedsiębiorca wykluczy możliwość zarówno odbioru osobistego jak i płatności gotówką, a także zadba o należytą ewidencję – kasa fiskalna mimo wszystko może okazać się koniecznością. Istnieją bowiem towary, które wymagają ewidencji sprzedaży. O jakich towarach mowa? Między innymi o:

  1. gazie płynnym,
  2. częściach do silników, nadwoziach, przyczepach, naczepach oraz akcesoriach do pojazdów silnikowych,
  3. sprzęcie radiowym, telewizyjnym i telekomunikacyjnym z wyjątkiem lamp elektronowych i innych,
  4. częściach do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem oraz obrazem, sprzęcie fotograficznym z wyłączeniem akcesoriów i wyposażenia,
  5. wyrobach z metali szlachetnych lub z udziałem takich metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia,
  6. nośnikach danych cyfrowych oraz analogowych,
  7. wyrobach tytoniowych i napojach alkoholowych,
  8. perfumach oraz wodach toaletowych z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

W takim wypadku, jeśli sklep ma w swojej ofercie na przykład perfumy lub sprzęt fotograficzny – przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania ewidencji sprzedaży, używając do tego celu kasy fiskalnej.

Posiadanie kasy fiskalnej – kiedy jest obowiązkowe?

Kasa fiskalna jest niezbędna między innymi wtedy, kiedy towary sprzedawane przez sklep internetowy, odbierane są przez klientów w stacjonarnej siedzibie. Wynika to bowiem z niespełnienia wymogu dotyczącego dostarczania towaru do kupującego za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firm kurierskich. Jest to sytuacja, w której konieczne jest wystawienie paragonu. Pamiętać należy również o tym, że przyjmowanie płatności w postaci gotówki także pozbawia przedsiębiorcę prawa do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Nie należy jednak obawiać się płatności kartą – mimo że przez organy skarbowe jest ona uznawana jako płatność gotówkowa, to nie dochodzi do fizycznego spotkania się klienta ze sprzedającym – mowa jednak oczywiście o płatności kartą za pośrednictwem nowoczesnych rozwiązań. Nie dotyczy to transakcji dokonywanej za pomocą fizycznego terminala. W takim przypadku niezbędne jest wystawienie paragonu.

Więcej informacji na temat kasy fiskalnej i sklepu internetowego znajdziesz pod adresem:  blog.sky-shop.pl/sklep-internetowy-kasa-fiskalna/