inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach
Biznes

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – do czego jest potrzebne i kiedy?

Pracodawca jest nam zobowiązany wydać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Kiedy takie zaświadczenie będzie nam potrzebne? Jaki jest tryb jego uzyskania? Czy wnioskując o to zaświadczenie ponosimy jakieś koszty?

Czym jest zaświadczenie o zatrudnieniu

Prawdziwość danych zawartych w zaświadczeniu o zatrudnieniu jest nam gwarantowana prawnie, zatem pracodawca jest zobowiązany przedstawić w nim faktyczny stan rzeczy. W większości przypadków zaświadczenie o zatrudnieniu i obowiązek jego wydawania będą ciążyć na naszym pracodawcy w sytuacji kontaktów z bankiem, gdy ta instytucja finansowa chce lub musi zbadać naszą “zdolność kredytową”. To zrozumiałe: poświadczyć o wiarygodności w spłacaniu naszych zobowiązań finansowych względem banku może pracodawca, który wykaże w dokumencie urzędowym stałość naszego zatrudnienia i wysokość zarobków, co ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu możliwości i kwoty np. wzięcia kredytu.

Jak uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu

Obecny stan prawny przywiduje, że pracodawca będzie chciał z nami współpracować i na nasze życzenie wyda nam zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Zwykła praktyka właśnie tak przebiega i nie napotyka większych trudności. Sporządzenie tego dokumentu nie jest trudne dla pracowników odpowiednich działów w naszej firmie, z reguły więc otrzymujemy takie zaświadczenie od ręki. Nasz wniosek do pracodawcy o wydanie zaświadczenia zostanie wzięty pod uwagę i rozpatrzony pozytywnie. Dziś – zgodnie z zasadami prawa – trudno wyobrazić sobie inną sytuację.

Czy zaświadczenie od zatrudnieniu to ten sam dokument co świadectwo pracy?

Nie. Nie mylmy się: zaświadczenie o zatrudnieniu to inny rodzaj dokumentu niż świadectwo pracy. Wspominamy o tym tylko dlatego, że nadal zdarza się nieodróżnianie tych dwóch aktów. Zaświadczenie, które potwierdza nasze zatrudnienie i ujawnia nasze zarobki w najczęstszym przypadku będzie wydawane przy ubieganiu się o kredyt i w czasie zatrudnienia. Świadectwo pracy natomiast uzyskujemy niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy.

Zapisujesz dziecko do przedszkola? Chcesz pobrać kredyt hipoteczny? Wnioskujesz o świadczenie socjalne? W takich przypadkach będziesz zabiegać o zaświadczenie o zatrudnieniu. To Twoje prawo.