Szukając produktu o właściwościach dopasowanych do specyfiki konkretnych warunków pracy, szczególną uwagę należy zwrócić na klasyfikację olejów według norm jakości DIN i ISO. Zgodnie z normą ISO 6743 możemy mówić o sześciu klasach olejów hydraulicznych. Ważnym parametrem określającym przydatność oleju do konkretnych zastosowań jest również poziom jego lepkości. Dla przykładu dobrej jakości, uniwersalnym olejem jest Fuchs Renolin HV 46. Co oznacza ten skrót literowy i cyfry?
Klasyfikacja olejów hydraulicznych wg ISO 6743
Na podstawie normy jakości możemy wyróżnić sześć klas olejów hydraulicznych. Są to oleje mineralne rafinowane, najczęściej wzbogacane różnego rodzaju substancjami, które nadają im dodatkowe, pożądane właściwości. Przykładem takich substancji są związki przeciwzużyciowe i przeciwzatarciowe obecne w olejach wyższej klasy, takich jak Fuchs Renolin HV. Na przeciwnym biegunie znajdują się oleje pozbawione tego typu dodatków, od których nie wymaga się szczególnej wydajności i których nie stosuje się w trudnych warunkach. Takie oleje mają oznaczenie HH. Stopień wyżej znajdziemy oleje HL z inhibitorami korozji i utleniania. Wyższe klasy to oleje hydrauliczne HR, HM, wspomniane HV i HG.
Poziom lepkości oleju
Oprócz klasyfikacji olejów hydraulicznych na podstawie normy ISO 6743, przy wyborze odpowiedniego produktu szczególną uwagę należy zwrócić również na poziom jego lepkości. Jest on określany przez inny rodzaj normy stosowanej przy wszystkich typach olejów przemysłowych. Określa ona lepkość oleju przy określonej wartości temperatury (40 stopni Celsjusza). Warto podkreślić, że przy wzroście ciśnienia lepkość olejów rośnie, a przy wzroście temperatury maleje. Zachowanie stałego poziomu lepkości jest ważne ze względu na stabilność jego przepływu. Dla przykładu olej hydrauliczny bezcynkowy Fuchs Renolin 46 HV jest produktem o średnim poziomie lepkości, ale bogatym w różnego rodzaju modyfikatory, dodatki AW i EP oraz inhibitory utleniania. Dlatego jest olejem niezwykle uniwersalnym, który sprawdzi się w pracy przy dużych obciążeniach, również przy zmiennych temperaturach, a zwłaszcza w układach o wysokim ciśnieniu.
Literowe i liczbowe oznaczenia przy olejach hydraulicznych nie są fantazją producenta, a szczegółowym opisem informującym o technicznych właściwościach konkretnego produktu. Olej Fuchs Renolin HV 46 jest głęboko rafinowanym olejem mineralnym bogatym w substancje uszlachetniające, o poziomie lepkości według skali VG 46, a zatem produktem dość uniwersalnym, który sprawdzi się w układach mobilnych i stacjonarnych.