Nowoczesne budynki coraz częściej posiadają system tzw. elewacji wentylowanych. Do ich wykonania stosuje się różne materiały, w tym płyty HPL. Pozwalają ONE na łatwe i efektywne stworzenie takiej elewacji, jednocześnie nie tracąc nic z jej estetyki. Czy jednak warto ograniczać myślenie o zastosowaniu płyt z laminatu wysokociśnieniowego jedynie do elewacji? Gdzie jeszcze mogą się wyśmienicie sprawdzić i jakie ich cechy o tym decydują? W tym wpisie postaramy się choć w pewnym stopniu objaśnić ten ciekawy temat.
Płyty HPL jako materiał na elewacje budynków
Przyglądając się bliżej płytom z laminatu wysokociśnieniowego, nie sposób zakwestionować ich przydatności jako elementu elewacji. HPL jest bowiem imponująco odporny na działanie warunków atmosferycznych, a samym płytom nie można odmówić łatwości obróbki i montażu. Oczywiście, nie wszystkie płyty HPL będą tak samo trwałe – wpływ na to ma również solidność wykonania, a ta zależy już od konkretnego producenta. Jeśli jednak wybierzemy mądrze, możemy spodziewać się, że materiał posłuży nam przez lata. Płyty elewacyjne posiadają też różnorodne kolory i faktury, od jednokolorowych po imitujące surowce naturalne. Z pozoru wydaje się, że jest to o wiele mniej istotne, niż kwestia specyfikacji technicznej. Jednak każdy, kto wykańczał dom, wie, że estetyczna fasada to wizytówka budynku.
Płyty HPL we wnętrzach i na zewnątrz
W tym artykule wcale nie chcemy jednak skupiać się tylko i wyłącznie na elewacjach. Szerokie spektrum zastosowań płyt HPL jest bowiem o wiele bogatsze, czym powinien zainteresować się zarówno poważny wykonawca, jak i domowy amator majsterkowania. Płytą z laminatu pokryć można ściany, drzwi, meble czy blaty. Ponieważ materiał ten poradzi sobie nie tylko z uszkodzeniami mechanicznymi, ale również z wilgocią i promieniowaniem UV, wykonuje się z nich meble do kuchni i łazienek, ścianki działowe, altany ogrodowe czy okładziny na podłogi. W procesie aranżacji wnętrz laminatem można okleić niemal każdą płaską powierzchnię. Pozostanie wtedy gładka, pozbawiona nierówności, a przy tym zyska warstwę ochronną. Warto zaznaczyć, że HPL to tworzywo bezpieczne dla naszego zdrowia i niewchodzące w reakcje z żywnością, dlatego nie boją się po niego sięgać także producenci blatów kuchennych.
Płyty HPL można więc określić jako wszechstronnie stosowany materiał do zadań specjalnych. Z ich pomocą stworzysz świetne elewacje budynków, ale także zaaranżujesz ich wnętrza w sposób jednocześnie praktyczny i atrakcyjny wizualnie.