inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Hale produkcyjne
Lifestyle

Hale produkcyjne – projekt gotowy czy na zamówienie?

Hala produkcyjna jest najczęściej budowlą o konstrukcji stalowej. Takie rozwiązanie inwestorzy wybierają chętnie, głównie ze względu na możliwość uzyskania dużych powierzchni oraz szybki czas budowy. Terminy realizacji można skrócić jeszcze bardziej, wybierając usługę kompleksową obejmującą produkcję i budowę obiektu na podstawie gotowego projektu.

Projekt indywidualny – kiedy warto?

Choć zwykle hala produkcyjna stanowi budynek o dość schematycznej konstrukcji i planie, w niektórych przypadkach wymaga niestandardowych rozwiązań. Specyficzne oczekiwania inwestora mogą wynikać m.in. z:

  • nietypowego profilu produkcji;
  • szczególnych wymagań środowiskowych (sterylność, szczelność, temperatura, odporność na działanie środków chemicznych, albo na drgania);
  • wymiarów (np. duża wysokość czy powierzchnia budynku albo odległość między sąsiednimi filarami).

Wykonanie projektu indywidualnego wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami niż w przypadku rozwiązań gotowych, a także z dłuższym czasem niezbędnym na przeprowadzenie prac projektowych. Niekiedy proces może trwać nawet kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli do wykonania zadania konieczne są specjalistyczne ekspertyzy takie jak np. badanie gruntu. W większości przypadków jednak, znane na rynku firmy zajmujące się kompleksową budową hal przemysłowych, współpracując stale z biurami projektowymi, zapewniają szybką realizację projektu, nawet już w czasie 2 – 3 tygodni od złożenia zlecenia.

Popularne projekty gotowe

Nie każda hala produkcyjna wymaga indywidualnego podejścia. Dość często linie produkcyjne swobodnie można zlokalizować w standardowych budynkach o typowych wymiarach i konstrukcji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:

  • cena – projekty gotowe są zawsze tańsze niż indywidualne. Stworzone raz, przynoszą profity przez długi okres, dlatego jednostkowa cena rozwiązania jest zawsze niższa niż w przypadku spersonalizowanego zlecenia;
  • dostępność – gotowy projekt jest dostępny „od ręki”. Decydując się na gotowy projekt hali, inwestor otrzymuje go natychmiast po zrealizowaniu zapłaty;
  • niezawodność – wielokrotnie sprawdzona w praktyce typowa hala produkcyjna nie stwarza żadnego ryzyka wad, które mogą ujawnić się już po wybudowaniu obiektu.

Warto wiedzieć, że decydując się na projekt gotowy, często inwestor może dokonać pewnych przekształceń. Są to zwykle niewielkie zmiany, takie jak np. zmniejszenie liczby okien, przeniesienie drzwi w inne miejsce, stosunkowo niewielka modyfikacja wymiarów budynku czy kwestie estetyczne – kolorystyka, dobór detali itp.