inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Jak szukać pracy w Internecie
Praca

Jak szukać pracy w Internecie?

Internet to w tej chwili pierwsze miejsce, gdzie kierują się osoby poszukujące pracy. Ogromna liczba ogłoszeń może być jednak przytłaczająca zwłaszcza dla nowych osób na rynku pracy. Dużym zagrożeniem są również fałszywe oferty, które mają na celu tylko wyłudzenie danych osobowych. Ten artykuł powstał po to, by ułatwić Ci znalezienie pracy w czeluściach Internetu.

Jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu o pracę?

Wiarygodne ogłoszenie o pracę musi zawierać podstawowe informacje, które pozwolą Ci zidentyfikować pracodawcę. Samo hasło „firma marketingowa” nie jest wystarczające. W ofercie powinna znaleźć się nazwa firmy oraz informacje o jej siedzibie. W prawidłowym ogłoszeniu powinny znaleźć się także informacje o:
– nazwie stanowiska,
– lokalizacji zakładu pracy,
– rodzaju oferowanej umowy,
– wymiarze czasu pracy,
– zakresie obowiązków,
– wymaganiach dotyczących wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego,
– wynagrodzeniu.

Oczywiście to, że w ogłoszeniu zabraknie informacji o wynagrodzeniu, nie oznacza, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Pamiętaj jednak, że dobry pracodawca zamieszcza w swoim ogłoszeniu tyle informacji, by potencjalni kandydaci byli pewni, że są odpowiednią osobą na dane stanowisko. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas obu stronom.

Co powinno wzbudzić wątpliwości?

Przeglądanie ogłoszeń o pracę może przyprawić o zawrót głowy. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy ogłoszenie jest krótkie i nie ma w nim żadnych konkretnych informacji. Nazwa stanowiska i numer telefonu nie pozwolą Ci zweryfikować, z kim rozmawiasz. Może się zdarzyć, że po wysłaniu aplikacji na interesujące Cię stanowisko otrzymasz gotowy e-mail z umową o pracę. Po jej wypełnieniu i wysłaniu z pewnością w odpowiedzi znajdziesz informację o tym, że wystarczy potwierdzić podpisanie umowy przelewem na kwotę 1 zł. Prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Z rozwagą podchodź do ofert z wysokim wynagrodzeniem na mało wymagające stanowiska.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę w Internecie?

Internet jest prawdziwą kopalnią z ogłoszeniami o pracę. Możesz tam szukać zatrudnienia w każdej branży. Oferty pracy zamieszczane są w wielu miejscach. Jeśli interesuje Cię praca w konkretnym miejscu, sprawdź zakładkę „kariera” lub „praca” na stronie firmowej danego pracodawcy. Prawdopodobnie znajdziesz tam aktualne informacje o wolnych stanowiskach oraz sposobach aplikacji. Wielu pracodawców zamieszcza dodatkowo ogłoszenia na swoich oficjalnych mediach społecznościowych.

W sytuacji, gdy po prostu szukasz pracy, regularnie zaglądaj na ogólnopolskie portale ogłoszeniowe, takie jak Pokato.pl. Jest to strona, na której znajdziesz ogłoszenia o pracę z całego kraju. Możesz wygodnie przefiltrować dostępne oferty pod kątem lokalizacji, stanowiska, wynagrodzenia czy wymiaru etatu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas na przeglądaniu ofert, które i tak Ci nie odpowiadają z różnych przyczyn.

Systematycznie zaglądaj także na strony urzędów pracy oraz lokalne strony informacyjne. Ogłoszenia o pracę pojawiają się także na portalach społecznościowych i forach internetowych poświęconych danej branży.

Dobrym pomysłem jest też zarejestrowanie się na stronach pośredniczących w kontaktach między pracodawcami a pracownikami. Możesz tam stworzyć swój profil, którym być może zainteresują się pracodawcy.