Zarządzanie zmianą w przedsiębiorstwie jest nierozłączną częścią każdej organizacji, ale nie każdy pracownik jest chętny na zmiany. Dla jednych zmiana jest świetnym momentem do rozwoju i działania, ale niektórzy niestety się jej obawiają, więc próbuję jej uniknąć czy nawet walczyć. Wynika to głównie z tego, że my jako ludzie boimy się nowych rzeczy i jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co stare, dlatego niepewnością przyjmujemy zmiany na przyszłość.
Cztery etapy zmiany w organizacji
Obecne czasy wymagają zmian, które są nieuniknione. Dla menedżerów, którzy dokonują zmiany w organizacji, najlepszym rozwiązaniem przygotowującym do tego procesu są specjalistyczne szkolenia dla firm. Każdy, kto będzie przeprowadzał zmiany w przedsiębiorstwie, musi na początek dokładnie je zrozumieć i zaakceptować, a także przeprowadzić swój zespół przez poszczególne etapy zmiany.
1. Zaprzeczenie – etap ten dotyczy ryzyka i zagrożenia, ponieważ jako ludzie boimy się nowości i bardzo często ich nie chcemy. Pomocną metodą, aby przejść do kolejnej fazy, jest znalezienie informacji na temat tej zmiany w swoim otoczeniu. Można więc przeprowadzić rozmowę z osobami, które już przeszły taką zmianę, aby dowiedzieć się, czy jest się czego bać, czy raczej nie ma nic strasznego.
2. Opór – na tym etapie dalej rozumiemy zmianę jako zagrożenie. Jako ludzie denerwujemy się tym, co ma nadejść oraz martwimy się, czy damy sobie radę z nowościami. Warto więc poszukać wsparcia u innych osób, które przez to przechodziły. Będziemy mogli wtedy opanować negatywne emocje i znacznie szybciej przejść do kolejnego etapu.
3. Eksperymentowanie – po zaakceptowaniu dwóch pierwszych etapów zaczynamy się zastanawiać czy może znajdziemy jakieś korzyści po wprowadzeniu zmian. Być może znajdą się dla nas nowe metody i rozwiązania, które pozwolą nam efektywniej wykonywać pracę, więc nabieramy przekonania do nowego modelu pracy.
4. Zaangażowanie – powoli uświadamiamy sobie to, że nie będzie już możliwości powrotu do wcześniejszego stanu, a nowe zmiany pozwalają nam lepiej działać i wykonywać obowiązki. Mamy większą motywację i czujemy, że warto spróbować czegoś nowego.
Zarządzanie zmianą – cenne wskazówki dla managera
Zarządzanie zmianą wymaga od menedżerów przeprowadzenie całego zespołu przez wszystkie procesy. Warto więc przed ogłoszeniem informacji dla pracowników zastanowić się nad tym, czy pojawią się jakiekolwiek obawy oraz inne pytania, na które warto od razu odpowiedzieć.
Ludzie bardzo często zastanawiają się nad tym, czy stracą swoją pracę, czy będą w stanie sprostać nowym wymaganiom, co zyskają, a co stracą albo czy będą musieli uczyć się czegoś nowego. Dlatego też każdy doświadczony manager prowadzący swój zespół powinienem przygotować sobie listę pytań i odpowiedzi, aby każdą zaniepokojoną osobę uspokoić i przekonać że zmiany są dobre dla wszystkich.
Sukces managera nie jest przypadkowy i zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Właściwe komunikaty dla pracowników czy podejmowanie odpowiednich decyzji to bardzo ważne kroki przy zmianie organizacji przedsiębiorstwa. Jeżeli chcemy uniknąć przypadkowych błędów i dobrze wszystko przeprowadzić to warto zapisać się na profesjonalne szkolenia dla firm, gdzie szczegółowo omówione są wszystkie etapy zmiany i pomocne wskazówki dla liderów.