inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Lifestyle

Panele akustyczne – czym są? Jak wybrać odpowiednie?

Błogi spokój, cisza, relaks po ciężkim dniu – kto nie chciałby tak odpoczywać we własnym domu? Jednak z różnych przyczyn, zazwyczaj niezależnych od nas, nie zawsze jest to możliwe. Hałaśliwa ulica, remont u sąsiadów, dzieci na placu zabaw, szczekający pies – jest wiele rzeczy, które zakłócają wypoczynek w czterech ścianach. Panele akustyczne to sposób na to, by zapewnić sobie sobie spokój w warunkach domowych.

1. Panele akustyczne, czyli jakie?

2. Adaptacja akustyczna: po co to robić?

Wiele osób uważa, że panele akustyczne spotyka się jedynie w studiach nagraniowych, halach koncertowych lub podobnych miejscach. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie może również zastosować w domu, mieszkaniu czy biurze. Decyduje się na to coraz więcej osób, ceniących sobie spokój i ciszę.

1. Panele akustyczne, czyli jakie?

Panele akustyczne zapewniają w pomieszczeniu najlepszą jakość dźwięku. W jaki sposób?

Panele akustyczne składają się z dwóch elementów. Pierwszy z nich, czyli drewniana płyta, odpowiada za rozpraszanie dźwięku. Drugi, wykonany z kolei z materiału pochłaniającego dźwięk (np. wełna), absorbuje dźwięk. Dzięki hybrydowemu rozwiązaniu udaje się nie tylko zminimalizować pogłos w pomieszczeniu, ale i uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku we wnętrzu. Stąd tak powszechne wykorzystanie ściennych paneli akustycznych w miejscach, w których pracuje się z muzyką. Ale nie tylko.

Ze ściennych paneli akustycznych chętnie korzystają np. pracodawcy, którzy zatrudniają osoby pracujące na dużej, otwartej przestrzeni. Zastosowanie paneli akustycznych znacząco poprawia jakość pracy i sprawia, że pracownikom znacznie łatwiej się z sobą komunikować.

Adaptacja tegoż rozwiązania do naszych domów wynika z tego, że coraz mocniej cenimy sobie swoją prywatność i potrzebujemy odpowiednich warunków do odpoczynku. Co więcej, nie chcemy również sami być uciążliwi dla sąsiadów, np. podczas głośnego słuchania muzyki.

Co ważne, panele akustyczne to nie to samo co wyciszające maty, które równie często można spotkać np. w studiach nagraniowych.

2. Adaptacja akustyczna: po co to robić?

Kupujemy coraz droższy sprzęt i chętnie korzystamy z zalet nowych technologii. Jednak fakty są takie, że dopiero odpowiednia adaptacja akustyczna umożliwia nam cieszenie się ze świetnej jakości dźwięku.

W adaptacji akustycznej chodzi o to, by pochłonąć zbędne fale dźwiękowe, wpływające negatywnie na jakość dźwięku, a tym samym wyeliminować to, co doprowadza nas do szału – np. niepotrzebny pogłos.

Adaptacja akustyczna powinna zostać wykonana profesjonalnie.