Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pleonazmy, błędy fleksyjne, czyli najczęstsze błędy językowe

29 września 2020 najczęstsze błędy językowe

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – te słowa szesnastowiecznego polskiego pisarza, miały na celu udowodnienie reszcie narodów pewnej rzeczy. Chodziło o to, że polski język powinien być przez nie uznany i zaakceptowany. Niestety, gdyby Mikołaj Rej żył w naszych czasach, zapewne zwątpiłby, czy obecna polszczyzna jest na pewno taka, jakiej by sobie życzył. Sprawdźmy więc, jakie są najczęstsze błędy językowe takie jak błędy fleksyjne, czy ortograficzne.

  • Błędy gramatyczne i ortograficzne
  • Najczęstsze błędy językowe
  • Pleonazmy czyli „masło maślane”

Zobacz także: Kiedy stawiać przecinki – klucz do zrozumiałego pisania

Błędy gramatyczne i ortograficzne

Czytając różne artykuły w internecie, czytelnik nieraz łapie się za głowę – dlaczego? Otóż większość z nich zawiera błędy zarówno językowe, gramatyczne, jak i błędy fleksyjne. O stylu i konstrukcji zdań umieszczonych w artykułach, często nawet nie warto wspominać. Ich budowa zupełnie nie przypomina zasad wpajanych uczniom przez nauczycieli.

najczęstsze błędy językowe

Jak jeszcze można zrozumieć błędy gramatyczne czy stylistyczne – formułowanie zdań może sprawić trudność, to błędy ortograficzne nie powinny się zdarzać, chociażby z tego powodu, że większość programów biurowych oraz prawie wszystkie edytory tekstów zaznaczają nieprawidłowe słowa. Podkreślenie takiego wyrazu sugeruje jego poprawę, lecz większość piszących nie zawraca sobie tym faktem głowy i pozostawia napisane słowo bez koniecznej korekty.

Zobacz też: https://inqbator.pl/jakie-sa-rodzaje-umow-cywilnoprawnych/.

Najczęstsze błędy językowe

Wiele błędów językowych wynika z innej pisowni i odmiennej ich wymowy, jak to ma się w przypadku słowa: jabłko. Rzadko kto wymawia nazwę tego owocu poprawnie, najczęściej słyszymy słowo „jabko”. Drugim wyrazem jest słowo „wziąć” – które znakomita większość osób pisze i wymawia je jako „wziąść”. Przypuszczalnie, wynika to z podobieństwa brzmienia do innego słowa, takiego jak „siąść”.

Kolejnym słowem, sprawiającym wiele trudności jest „włączać”. W przypadku tego wyrazu najbardziej zadziwia niekonsekwencja w jego odmianie. Większość osób mówi „włanczać”, ale nie mówi „włancznik” tylko stosuje prawidłową wymowę „włącznik”. o zdecydowanie najczęstsze błędy językowe

Sprawdź: https://inqbator.pl/jak-ulozyc-grafik-pracy-zmianowej/.

Następny wyraz, a raczej dwa wyrazy to „przynajmniej” i „bynajmniej”, nagminnie mylone ze sobą. Słowo „bynajmniej” podkreśla zaprzeczenie w zdaniu, natomiast „przynajmniej” to inaczej „co najmniej”. Dużo trudności sprawia także słowo „poszedłem” stosowane nieprawidłowo jako „poszłem”. Zupełnie inna sprawa ma się ze słowami „na pewno” i „naprawdę”. Co jest zaskakujące, u wielu osób, te dwa wyrażenia przybierają błędnie pisaną formę odwrotną, czyli „napewno” i „na prawdę”.

najczęstsze błędy językowe

Najczęstsze błędy językowe to często błędy fleksyjne, czyli źle zapisywane końcówki -om. W wielu rzeczownikach w liczbie mnogiej, pisanych w celowniku, a kończących się głoskami – om, takich jak: ludziom, gęsiom, dzieciom. Mnóstwo osób zapisuje nieprawidłowo -ą, czyli „ludzią”, „gęsią”, „dziecią”.

Pleonazmy czyli „masło maślane”

Polakom sprawiają trudność również pleonazmy typu: „akwen wodny”, „cofać do tyłu”, „z własnej autopsji”, „dzień dzisiejszy”, „fakt autentyczny”. Takie zwroty zawierają w sobie obydwa słowa o tym samym znaczeniu. Warto zwrócić uwagę na najczęstsze błędy językowe. Sprawdź, czy niektóre nie dotyczą także Ciebie!

FAQ

Jakie są najczęstsze błędy językowe?

Najczęstsze błędy językowe to niepoprawna zapis słów tak jak je słyszymy i błędy fleksyjne.

Czym są błędy fleksyjne?

Błędy fleksyjne to niepoprawny zapis odmiany wyrazów, np. źle zapisane końcówki -om.

Czym są pleonazmy?

Są to błędy logiczne i stylistyczne – niepotrzebne łączenie dwóch słów o takim samym znaczeniu

Jakie są błędy językowe?

Jest wiele błędów języków, są to m. in.: błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne.
Kontener usługowy

Redakcja inqbator.pl

Zajmujemy się biznesem i szeroko pojętym marketingiem. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących finansów, rozwoju firmy i reklamy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak wyglądać stylowo
regały do magazynu
Magazyny dla małych firm

Jesteś zainteresowany reklamą?