inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Zarządzanie projektami Agile
Biznes

Zarządzanie projektami Agile – jak zdobyć wiedzę?

XXI wiek przyniósł nowe kierunki w zarządzaniu projektami. Jedną z najnowszych i zyskujących z każdym dniem na popularności jest metoda Agile, której celem jest dostarczenie klientowi usługi bazującej na stałej współpracy, pozytywnych relacjach, a także szybkim i odpowiednim reagowaniu na pojawiające się zmiany.

Agile – czym jest i skąd się wzięło?

Określenie Agile pochodzi z języka angielskiego. Dosłownie oznacza zwinny, zręczny, zwrotny. Pod tym pojęciem rozumiemy metodę nadzorowania projektów o ogromnej dynamice i ryzyku. Metodologia ta pochodzi z początku XXI wieku. Jest ona pokłosiem rozwoju nowoczesnych technologii IT.

Początkowo wykorzystywano ją w branży IT, ponieważ była to gałąź biznesu, w której klasyczne metody po prostu się nie sprawdzały. Branża IT zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie, a koordynowanie zadań w klasyczny sposób było niestety nieefektywne.

Co ciekawe, Agile zostało opracowane na początku 2001 roku przez grupę młodych praktykantów w kurorcie narciarskim. Poszukiwali rozwiązania na pojawiające się problemy w kaskadowym modelu wytwarzania oprogramowania.

Byli zgodni co do tego, że główną trudnością jest właściwy przepływ informacji i reagowanie w odpowiednim czasie na zachodzące zmiany na linii zespół projektowy – klient. Określili to jako błędne zarządzanie projektem.

Skutkiem tego wszystkiego było to, że projekt nie przynosił satysfakcjonujących wyników. Do tego był niedostosowany do aktualnych potrzeb klientów, rynku, a nawet przegrywał z konkurencją pod względem czasu realizacji.

Wychodząc naprzeciw koniecznych zmian, ta młoda grupa praktykantów opracowała zbiór zasad, które funkcjonują aktualnie jako Manifesto for Agile Software Development. To 12 zasad, które opierają się na zwinnym podejściu do zarządzania i wytwarzania oprogramowania. Wraz z XXI wiekiem zaczęto coraz częściej stosować metodykę Agile na szeroką skalę. Skąd taki wzrost popularności tej właśnie filozofii?

Agile to podejście do zarządzania projektami zakładające elastyczność, adaptacyjność, transparentność i skupienie na wartościach biznesowych. Ponadto Agile jest oparte na zasadach manifestu zwinnego wytwarzania oprogramowania, który określa wartości i zasady tego podejścia.

Krótko mówiąc, metodyka Agile bazuje na tym, aby tworzony projekt przyniósł pożądane efekty, ale przy niewielkich nakładach pracy danego zespołu pracowników. Ogromną jej zaletą jest to, że pozwala dynamicznie dostosować się i reagować na zmieniające się warunki, zmiany na rynku, zapotrzebowanie. Co więcej, nie trzeba tracić cennego czasu na dokładne planowanie i prowadzenie dokumentacji.

Metodyka Agile w Twojej firmie

Zarządzanie projektami według metodyki Agile niesie za sobą wiele korzyści. Współcześnie jest stosowana w różnych branżach, nie tylko IT. Główne powody, aby wprowadzić ją do Twojej firmy to możliwość szybkiego wytworzenia produktu, dostarczenie go klientowi oraz dynamiczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.

To jednak nie wszystkie zalety. Dodać jeszcze trzeba:

  • skuteczność,

  • szybkość,

  • transparentność,

  • szybkie dostosowywanie się do potrzeb klientów,

  • dynamiczne wprowadzanie zmian w produktach, usługach,

  • możliwość stałego monitorowania wartości produktu,

  • szybkie identyfikowanie błędów,

  • dynamiczne usuwanie błędów,

  • stałe doskonalenie procesów,

  • współpraca pomiędzy zespołem projektowym a klientem,

  • większa swoboda podczas pracy,

  • zwiększenie motywacji pracowników,

  • zwiększenie szansy na wyprzedzenie konkurencji.

W tym miejscu należy jeszcze dodać, że zarządzanie projektami według metodyki Agile pozwala wypracować podstawową listę priorytetów, które wraz z zaawansowaniem prac nad danym projektem naturalnie się zmieniają. Dzięki temu jesteśmy w stanie wszystko na bieżąco monitorować.

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że zarządzając projektem, nie da się już na samym początku wszystkiego dokładnie zaplanować i przewidzieć. Dzięki Agile jesteśmy w stanie niemal automatycznie zareagować w przypadku pomyłki czy błędu.

Dlatego o metodyce Agile mówi się, że niesie za sobą pięć uniwersalnych korzyści dla każdej branży. To elastyczność, pełna kontrola nad projektem, minimalizowanie niezbędnej pracy, doskonalenie produktu/usługi i jego jakości oraz samorealizujący się zespół, który pracuje niezwykle efektywnie.

Zarządzanie projektami Agile – skąd czerpać wiedzę?

Jeśli w Twojej firmie nie realizujesz projektów wykorzystując metodykę Agile – nic straconego. Wszystko możesz jeszcze nadrobić. Tajniki tej bardzo popularnej filozofii możesz zgłębić samodzielnie, sięgając po fachową literaturę. Co więcej, możesz skorzystać z szeregu kursów i webinariów, na których poznasz podstawowe elementy metodyki Agile.

Jednak jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy zaczęli pracować zgodnie z metodyką Agile, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wiedzy profesjonalistów i wykwalifikowanej kadry pracowników CERTES. To firma, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem z zakresu szkoleń dla klientów indywidualnych, jak i grup pracowników.

Dowiedz się więcej na szkoleniu Agile – zwinne zarządzanie projektami

Osoby uczestniczące w szkoleniu zdobędą nową wiedzę z zakresu głównych zwinnych metodyk zarządzania projektami, a także doświadczenie. Dzięki nim zwiększysz efektywność pracowników w swojej firmie, a to naturalnie przełoży się na zwiększenie satysfakcji klientów.

Sprawdź ofertę CERTES i wybierz dla siebie, pracowników, współpracowników dogodny termin na szkolenie, które w zależności od Twoich indywidualnych preferencji może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Sam decydujesz, która forma będzie dla Ciebie bardziej komfortowa.

Nie czekaj! Daj swojej firmie szansę na poprawę umiejętności współpracy w zespole projektowym i zostaw konkurencję daleko w tyle! Dzięki wykwalifikowanej grupie specjalistów z CERTES zarządzanie projektami będziesz mieć w małym palcu!

Artykuł sponsorowany