inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Jak zrobić oczko wodne
Lifestyle

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne staje się coraz bardziej popularnym elementem aranżacji ogrodów. Jest ciekawym urozmaiceniem ogrodu, a także świetnie komponuje się z naturalnością roślin, a także podnosi walory otoczenia. Zawsze chciałeś mieć własne oczko wodne? Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?

Oczko wodne w ogrodzie – przygotowanie

Aby oczko wodne spełniało nasze oczekiwania, musimy odpowiednio wszystko rozplanować. Na samym początku musimy określić przede wszystkim to jakiej wielkości ma być nasze oczko wodne, a także to, gdzie ma się ono znajdować. Dobrym pomysłem będzie naszkicowanie swojego projektu, na którym wszystko rozmieścimy według naszej wizji. Oczko wodne w ogrodzie może mieć bardzo różną formę, ponieważ możemy to uzależnić od naszych potrzeb oraz tego jaką chcemy mieć wolną powierzchnię użytkową. Wybierając rodzaj oczka wodnego należy pamiętać o tym, aby jego wielkość była stosunkowo dopasowana do wielkości naszego ogrodu. Jeśli ogródek jest mały, ważne by oczko wodne nie było zbyt wielkie, ponieważ przytłoczy ono wtedy przestrzeń. W mniejszych ogrodach najlepiej sprawdzą się oczka wodne do 8 metrów kwadratowych. W większych ogrodach możemy pozwolić sobie na większą dowolność, jeśli chodzi o wielkość lub o formę oczka wodnego. Wszystko może być uzależnione od naszych osobistych preferencji. Elementy wodne powinny tylko i wyłącznie podkreślać stylistykę ogrodu, a nie ją zaburzać. Budowa oczek wodnych nie należy do zbyt skomplikowanych rzeczy.

oczko wodne

Chcesz zrobić samemu oczko wodne w ogrodzie? Potrzebujesz asortymentu? Odwiedź tę stronę i znajdź wszystko do oczka wodnego co będzie potrzebne: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

Po wyborze rozmiaru oczka wodnego w ogrodzie, musimy zdecydować gdzie powinno się ono znajdować. Jest to bardzo istotny element, ponieważ to gdzie znajduje się oczko wodne ma wpływ na jego użytkowanie. Nie powinniśmy umieszczać oczka wodnego w okolicach drzew liściastych, ponieważ spadające liście itd., gromadzić będą się w wodzie i dodatkowo ją zanieczyszczać. Dodatkowo w okresie jesieni utrzymanie jakiejkolwiek czystości w oczku wodnym będzie bardzo ciężkie. Tak samo wygląda to w przypadku zbyt intensywnego nasłonecznienia, z tego względu, że ryby oraz rośliny jakie znajdują się w oczku wodnym ciężko znoszą takie warunki. Nadmierna ilość promieni słonecznych powoduje także szybsze powstawanie glonów w oczku wodnym w ogrodzie. Zalecane jest, aby dobowa ekspozycja oczka wodnego na słońce nie przekraczała 6 godzin na dobę.

Technologia budowy oczka wodnego

Technologie wykorzystywane w budowie oczka wodnego, to kolejny bardzo ważny element. Przygotowując projekt budowy oczka wodnego, ważne jest aby uwzględnić w nim właśnie to, jakie technologie będą do tego wykorzystane. Od technologii zależne jest to, w jaki sposób będzie budowane oczko wodne. Oczko wodne w ogrodzie można stworzyć na wiele różnych sposobów. Małe zbiorniki zazwyczaj są tworzone z gotowych już elementów i są wykonane zazwyczaj z żywic poliestrowych, bądź z polistyrenu. Do plastikowych form, jedyne co jest potrzebne, to wykopanie równego i utwardzonego dołu. Takie małe oczka wodne, z trochę wyższej pułki, tworzone są z kauczuku, którego zaletą jest lepsze dopasowanie się do podłoża. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli w zbiorniku mają przebywać ryby, a także rośliny.

W przypadku większych zbiorników wodnych jesteśmy zdani na siebie, ponieważ nie dostaniemy gotowych form. Do najpopularniejszych metod tworzenia oczek wodnych wykorzystuje się specjalną folię. Wykopany zbiornik należy wyłożyć taką folią. Do jej najcenniejszych zalet należy to, że można ją ułożyć w dowolny sposób w zbiorniku wodnym. Folia sprawdzi się również w mniejszych oczkach. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie foli żwirem i kamieniami, co w ciekawy sposób urozmaici wygląd oczka wodnego. Inną opcją niż folia, jest stworzenie oczka wodnego z betonu, choć jest to coraz mniej popularna forma. Beton jest materiałem, który kiepsko komponuje się z roślinami oraz naturalnymi elementami ogrodu. Poza tym tego typu oczko wodne trudno będzie wykonać samemu.