Ten unikalny, pełen egzotyki i tajemnicy gad to zwierzę, które coraz częściej pragniemy hodować w naszych domach. Z pewnością jest to wynik jego fascynującego ubarwienia, nietypowego kształtu ciała oraz długiego języka, a także tego, jak pięknie prezentuje się w terrarium. Aby móc obserwować go przez wiele lat, należy stworzyć mu warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w których żyje naturalnie. Podpowiadamy, jak to zrobić…
Kameleon — pochodzenie, cechy charakterystyczne, ciekawostki
W naszym klimacie nie sposób spotkać kameleona żyjącego na wolności. Ten unikalny gad zamieszkuje odległe zakątki świata takie jak Madagaskar, Afryka, Bliski Wschód, a nawet południową część Europy. Wśród hodowców największą popularnością cieszy się kameleon jemeński, wywodzący się z Półwyspu Arabskiego. To również jeden z największych osobników tego gada, gdyż jego ciało może osiągnąć długość nawet 65 cm.
Ciekawostką i cechą wyjątkową na tle innych zwierząt jest zdolność kameleona do kamuflażu i zmiany ubarwienia. Naukowcy nie do końca są zgodni, jak odbywa się ta zmiana, lecz pewne jest, że powodem niezwykłej metamorfozy koloru ciała jest nie tylko potrzeba wtopienia się w otoczenie, ale również oznaka nastroju, w jakim kameleon się znajduje.
Decydując się na hodowlę kameleona, warto sprawdzić, ile lat żyje dany gatunek. W przypadku kameleona z terrarium zazwyczaj będzie to od 3 do 5 lat, lecz niektóre gatunki mogą żyć nawet 10 lat. Ten egzotyczny mieszkaniec terrarium śpi głównie w nocy i raczej preferuje spokojny, a nawet leniwy styl życia, najlepiej czując się w środowisku, które dla niego stworzysz.
Jakie warunki powinieneś stworzyć w terrarium dla kameleona?
Zanim zabierzesz się za wyposażenie terrarium dla kameleona, dowiedz się, jakie potrzeby ma przedstawiciel danego gatunku, gdyż kameleon kameleonowi nierówny…
Ważną kwestią będą wymiary terrarium dla kameleona, gdzie należy wziąć pod uwagę także to, czy oświetlenie będzie montowane poza zbiornikiem czy w jego wnętrzu. Przykładowo dla kameleona lamparciego odpowiednim rozmiarem terrarium będą wymiary 100 × 50 × 50 cm (w przypadku samca) oraz 80 × 50 × 50 cm (dla samicy). Jeśli decydujesz się na hodowlę dwóch kameleonów, oczywiście musisz liczyć się z potrzebą zakupu większego terrarium. Warto od razu zakupić model z pokrywą, najlepiej taką, która zagwarantuje odpowiednią wentylację.
Akcesoria do terrarium dla kameleona
Ponieważ kameleon w naturze żyje w egzotycznym klimacie, w terrarium nie powinno zabraknąć bujnej roślinności, która nie tylko odwzoruje naturalne środowisko tego gada, ale także będzie źródłem wody.
Idealna temperatura dla kameleona w dzień powinna wynosić nawet 25-27 stopni Celsjusza, a w nocy kilka stopni mniej. Źródłem ciepła, światła oraz sposobem na syntezę witaminy D będzie oświetlenie stworzone na bazie lamp UVB. Podgrzewanie terrarium za pomocą kamieni czy kabli grzewczych w przypadku kameleona raczej się nie sprawdzi, gdyż gad ten o wiele lepiej czuje się na gałęziach. Kameleon pokocha takie akcesoria jak drzewko do wspinania, wodne kaskady czy wodospady.
Jakie podłoże do terrarium wybrać?
W terrarium dla kameleona nie może również zabraknąć odpowiedniego podłoża. Piasek, choć jest wygodny i tani w użyciu, może sprawić, że kameleon chętnie będzie go połykał, a w konsekwencji może to prowadzić do problemów zdrowotnych. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie użycie drewienka bukowego, chipsów lub torfu kokosowego.
Ile kosztuje terrarium dla kameleona?
W Aquario, specjalistycznym sklepie dla akwarystów i wielbicieli terrarystyki, znajdziesz terraria o różnych wymiarach, kształtach i sposobach wykonania. Ich cena waha się od 150 do 1700 zł. Najtańsze modele, wykonane z aluminiowej siatki, sprawdzą się w przypadku mniejszego kameleona. Jeśli chcesz hodować większy okaz, powinieneś liczyć się z potrzebą zakupu bardziej rozbudowanego terrarium.
Decydując się na hodowlę kameleona w domu, koniecznie dowiedz się, jakie są potrzeby gatunku, który najbardziej przypadł Ci do gustu. Pamiętaj również, że kameleon w Polsce to gad, który podlega rejestracji w urzędzie starosty, która polega na ukazaniu certyfikatu CITES otrzymanego od hodowcy lub innego potwierdzenia dowodzącego pochodzenie kameleona.