Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Nowe rozwiązanie na płatek w rzepaku

11 stycznia 2025 Nowe rozwiązanie na płatek w rzepaku


Proces analizy wpływu substancji czynnych na środowisko oraz życie człowieka jest w dalszych ciągu kontynuowany na poziomie europejskim. Prowadzone prace w ramach tzw. przeglądu substancji czynnych przynoszą kolejne rezultaty, którymi jest najczęściej brak odnowienia dla wielu związków chemicznych wykazujących biologiczną skuteczność. W efekcie czego docierają do nas informacje o konieczności wycofania kolejnych substancji z praktyki rolniczej.

Dimoskystrobina bez odnowienia

Jedną z substancji czynnych podlegających ocenie w ostatnim czasie była dimoksystrobina, która zaliczana jest podobnie jak azoksystrobina do strobiluryn. W Polsce wchodzi w skład 5 produktów, z których najbardziej znany to Pictor 400 EC — produkt stanowiący ważny element technologii ochrony rzepaku ozimego.

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, środki ochrony roślin zawierające dimoksystrobinę będą w Polsce mogły być sprzedawane i dystrybuowane do 31 maja 2024. Z kolei ostateczny termin ich stosowania przypada na 31 lipca 2024, po tej dacie ich aplikacja, przechowywanie będzie zakazane.

Godny następca

Pictor 400 EC był jednym z bardziej rozpoznawanych i często wybieranych produktów do ochrony rzepaku ozimego w fazie opadania płatka. Jego działanie zapobiegawcze, pozwalało chronić rośliny przez najważniejszymi chorobami tego okresu. 

W sezonie 2024 plantatorzy rzepaku ozimego już prawdopodobnie będą mogli skorzystać najnowszego produktu zwierającego również dwie substancje czynne i będącego następcą środka Pictor Revy.

Obecnie w Polsce zarejestrowany jest produkt o podobnej nazwie i składem nawiązujący do dobrze znanego i cenionego fungicydu. Nowy produkt to środek o nazwie Pictor Revy zawiera podobnie jak Pictor 400 EC substancję czynną boskalid z grupy SDHI oraz najnowszy triazol, czyli mefentriflukonazol.

Sprawdź fungicyd Pictor Revy od BASF – https://osadkowski.pl/produkt/pictor-revy-5l–s-128489.

Nie tylko rzepak

Pictor 400 EC zgodnie z etykietą instrukcją stosowania mógł być aplikowany tylko w rzepaku ozimym oraz w ramach zastosowania małoobszarowego w rzepaku jarym.

Jego następca ma duże szerszy zakres stosowania, ponieważ dodatkowo może być wykorzystany do ochrony pszenicy ozimej i słonecznika.

W pszenicy ozimej termin stosowania produktu przypada od fazy początku strzelania w źdźbło do fazy widocznych pierwszych ości. Zastosowanie produktu w tym okresie pozwala na ochronę uprawy przed septoriozą paskowaną liści pszenicy, mączniakiem prawdziwym zbóż i traw (średni poziom zwalczania), łamliwością źdźbła zbóż i traw (średni poziom zwalczania).

Z kolei w słoneczniku może być stosowany od fazy widocznego pierwszego międzywęźla do końca fazy kwitnienia. Przeznaczony jest do zwalczania chorób, o największym znaczeniu gospodarczym w tej uprawie:

  • zgnilizny twardzikowe słonecznika 

  • plamistości łodyg słonecznika 

  • czarnej plamistość łodyg słonecznika 

  • alternariozy słonecznika 

Co jeszcze na opadanie płatka?

W przypadku zabiegu na „opadanie płatka” w rzepaku bardzo ważne jest połączenie działania zapobiegawczego z interwencyjnym. Wynika to z faktu, że aplikacją fungicydu wykonywana jest zwykle po pierwszych infekcjach, ale nie na tyle późno, żeby choroby były w zaawansowanym stanie. Dlatego też w tym zabiegu bardzo często wykorzystywane są substancje czynne z grupy triazoli np. metkonazol, difenkonazol, czy też tebukonazol.

Wymienione substancje wymagają jednak uzupełnienia o długotrwałe działanie zapobiegawcze, które może zostać „wniesione” do technologii fungicydowej przez takie substancje czynne jak azoksystrobina lub boskalid. W związku z tym w technologii przygotowanej przez ekspertów firmy Osadkowski znalazły się dwie podstawowe rekomendacje na „opadanie płatka”:

  • Primasol- jest to mieszanina formulacyjna substancji czynnych metkonazol i boskali, produkt łączy w sobie wszystkie cechy niezbędne do zabezpieczenia plantacji rzepaku w końcowym okresie wegetacji, 

  • Strobe 250 SC + Tores 250 EC- propozycja rozwiązania w formie mieszaniny opryskowej, skomponowana w oparciu od dwie sprawdzone i skuteczne substancje czynne azoksystrobinę i difenkonazol. 

    Artykuł sponsorowany

Wyzwania w obliczeniach MES

Redakcja inqbator.pl

Zajmujemy się biznesem i szeroko pojętym marketingiem. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących finansów, rozwoju firmy i reklamy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowe rozwiązanie na płatek w rzepaku
jak wyglądać stylowo
regały do magazynu

Jesteś zainteresowany reklamą?