inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

praca zmianowa grafik
Praca

Jak ułożyć grafik pracy zmianowej?

Ułożenie grafiku pracy dla swoich pracowników z całą pewnością jest wyzwaniem. Dlatego wielu pracodawców zastanawia się, jak ułożyć grafik pracy zmianowej w sposób skuteczny oraz efektywny. Podczas pracy mogą się przydarzyć bardzo różne sytuacje. Wśród nich można wymienić na przykład dni wolne, urlopy czy też szkolenia. Muszą one zostać uwzględnione przez pracodawcę podczas układania przez niego grafiku. Tak więc jest to kluczowe zadanie. Praca zmianowa grafik – jak ją zorganizować?

  • Wymiar czasu pracy
  • Doba pracownicza – praca zmianowa grafik
  • Odpoczynek dobowy
  • 5-dniowy tydzień pracy – praca zmianowa grafik

Wymiar czasu pracy

Przede wszystkim pracodawca powinien określić wymiar czasu pracy swoich pracowników w danym okresie rozliczeniowym. Dzięki temu będzie mógł w efektywny i skuteczny sposób sporządzić dla nich grafik pracy zmianowej. Norma tygodniowa czasu pracy wynosi czterdzieści godzin i taką informację powinno się uwzględnić w tworzonych przez siebie planach. Norma dobowa wynosi natomiast osiem godzin. W przypadku większej ilości dni wymiar czasu pracy się zwiększa, a gdy występuje ich mniejsza ilość to w odpowiedni sposób się go zmniejsza.

Sprawdź: https://inqbator.pl/jakie-sa-rodzaje-umow-cywilnoprawnych/.

praca zmianowa grafik

Doba pracownicza – praca zmianowa grafik

Grafik pracy zmianowej powinien uwzględniać tak zwaną dobę pracowniczą. Pracownik, który wykonuje pracę danego dnia w kolejnym dniu nie może rozpocząć pracy szybciej niż po upływie dwudziestu czterech godzin. W praktyce oznacza to zazwyczaj, że pracownik powinien codziennie rozpoczynać swoją pracę o tej samej godzinie, chyba że jego grafik zmianowy uwzględnia dni wolne od pracy lub urlopy.

Zobacz: https://inqbator.pl/ryby-do-oczka-wodnego/.

Odpoczynek dobowy

Grafik zmianowy musi uwzględniać także odpoczynek dobowy dla każdego pracownika. Pomiędzy kolejnymi dniami pracy każda osoba powinna mieć zapewnione co najmniej jedenaście godzin nieprzerwanego wypoczynku. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ wtedy pracownik ma możliwość odpowiedniej regeneracji, co nie jest możliwe, gdy pracuje on w sposób ciągły. Dlatego warto uwzględnić tego rodzaju kwestię gdy tworzysz grafik pracy zmianowej.

praca zmianowa grafik

5-dniowy tydzień pracy – praca zmianowa grafik

Gdy tworzysz grafik zmianowy warto abyś pamiętał/a również o tym, że standardowy tydzień pracy w Polsce trwa pięć dni, nie więcej i nie mniej. W danym okresie rozliczeniowym można kompensować dni pracy pracownikom. Na przykład w jednym tygodniu mogą oni pracować przez sześć dni, ale już w następnym powinni pracować jedynie cztery dni, aby ogólny czas pracy został wyrównany do 5-dniowego tygodnia pracy. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ każdy pracownik ma prawo do odpoczynku pomiędzy dniami, w których wykonuje swoje zawodowe obowiązki.

FAQ

Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje na całym etacie?

=Najczęściej jest to 40 godzin w tygodniu i 160 w miesiącu, ale prawo przewiduje rozłożenie tego czasu na okres 3 miesięcy. Czyli czas pracy w danym tygodniu, czy miesiącu może być różny od wyżej podanego, ale suma godzin w ciągu 3 miesięcy musi wynosić maksymalnie 480.

Jaki jest minimalny czas pomiędzy zakończeniem, a rozpoczęciem kolejnej zmiany?

11 godzin

Czy forma pięciodniowego pracy jest zawsze obowiązująca?

Nie, w przepisach określono to jako „przeciętny wymiar pracy”. Musi się zgadzać suma dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym.

Jakie są najważniejsze rzeczy do uwzględnienia w planowaniu grafiku?

Należy pamiętać o odpowiednim wymiarze czasu pracy – dobowym, tygodniowym, miesięcznym, lub w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Trzeba uwzględnić minimalne przerwy między zakończeniem i rozpoczęciem zmian przez jednego pracownika, oraz o odpowiedniej liczbie dni wolnych. Odpoczynek dobowy

Zobacz także: Równoważny system pracy – nowoczesna koncepcja harmonii pracy i życia