inqbator.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Biznes

Zakładanie własnej działalności krok po kroku

W obecnych czasach w Polsce zakładanie własnej działalności nie jest tak prostą sprawą, jak to się na początku wydaje. Aby tego dokonać należy wykonać szereg czynności, o których nie każdy wie. Dlatego warto się dowiedzieć jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku, aby niczego w tym procesie nie przeoczyć.

Forma prawna działalności

Przede wszystkim przed założeniem własnej działalności gospodarczej powinno się wybrać jego formę prawną. Jest to z całą pewnością bardzo istotna kwestia dla każdego przedsiębiorcy, dlatego warto na nią zwrócić swoją szczególną uwagę. Na początek dla większości osób najlepszym rozwiązaniem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to jedna z najprostszych oraz najszybszych form rejestrowania własnego przedsiębiorstwa, a dodatkowo jest ona bezpłatna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku początkujących przedsiębiorców.

Forma opodatkowania firmy

Kolejnym ważnym krokiem podczas zakładania swojej własnej działalności gospodarczej będzie wybór formy opodatkowania naszej firmy. Warto wybrać taką formę, która będzie dla nas jak najbardziej korzystna. Do wyboru są cztery podstawowe formy opodatkowania. Wśród nich można wymienić PIT, CIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Wybór konkretnej formy może być zależny od bardzo wielu czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim prognozowane przychody, rodzaj działalności czy też chęć skorzystania z różnego rodzaju ulg oraz odliczeń.

Kody PKD

Zakładając własną działalność gospodarczą należy również w odpowiedni sposób ustalić kody PKD, które będą z nią związane. Dzięki temu wiadome będzie, jaki profil działalności będzie miała nasza firma dla potencjalnych klientów. Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej, czyli PKD to zbiór wszystkich rodzajów, jakie mogą mieć zakładane działalności gospodarcze w Polsce. Warto zapoznać się z tą klasyfikacją oraz wybrać najbardziej dla siebie odpowiednie kody PKD.

Wniosek CEIDG-1

W celu założenia swojej własnej działalności gospodarczej należy również wypełnić odpowiedni wniosek, którym jest CEIDG-1. Na jego podstawie dokonuje się wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i tym samym rejestruje swoją działalność gospodarczą. Tego rodzaju wniosek dotyczy takich podmiotów jak jednoosobowe działalności gospodarcze, a także spółki o charakterze cywilnym. Rejestracja działalności jest w pełni bezpłatna i można jej dokonać przez wykorzystanie formularza w formie on-line. Z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *