inqbator.pl

Blog o biznesie, finansach i marketingu.

Kamera termowizyjna
Lifestyle

Kamera termowizyjna – co należy wiedzieć?

W budownictwie ogromną rolę odgrywają pomiary. Jednymi z nich są pomiary ciepła i wilgoci, które pozwalają na bezpieczne budowy, remonty i wreszcie użytkowanie budynków. Poniższy artykuł skupi się na omówieniu kamer termowizyjnych, ich możliwości, zalet i różnych form użytkowania.

Kamera – do czego może być potrzebna?

Kamera termowizyjna jest istotnym narzędziem diagnostycznym w budownictwie. Służy ona między innymi do badania jakości izolacji termicznej budynków. Dzięki niej ewentualne miejsca ucieczki ciepła, przecieki czy luki będą widoczne jak na dłoni i łatwe do skorygowania.

Innym ich zastosowaniem będzie zwiększanie bezpieczeństwa. Instalacjom energetycznym towarzyszy nieuchronny proces wydzielania ciepła. Jednakże dokładna analiza jego ilości pozwoli zawczasu rozpoznać wszelkie nieprawidłowości i zapobiec np. pożarom. Ponadto kamera Puławy może generować istotne oszczędności – naprawa świeżo wykrytej wady jest tańsza od naprawy po tragedii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kamera przekazuje rejestrowany przez siebie obraz do urządzeń z ekranem, które umożliwia jego odczyt przez człowieka. Może to być komputer, tablet, a czasem nawet telefon komórkowy. Zazwyczaj kamera dobierana jest do posiadanej już elektroniki. Przykładowo – posiadacze tabletów firmy Apple powinni sprawdzić, czy dana kamera jest kompatybilna z ich konkretnym produktem. Dotyczy to zwłaszcza produktów starszej generacji lub dopiero co wprowadzonych na rynek.

Kamera termowizyjna korzysta także z określonych sposobów transmisji obrazu. Zazwyczaj jest to bezprzewodowe połączenie WiFi i/lub za pomocą kabla micro-USB. Rozwiązania bezprzewodowe są przeważnie wygodniejsze, bowiem nie ogranicza ich długość kabli.

Dużą rolę odgrywa dokładność pomiarowa. Różne produkty oferują zróżnicowaną, a każdy z nich posiada dopuszczony przez producenta, jednak niezagrażający bezpieczeństwu margines błędów. Dla najlepszych efektów dobrą praktyką jest celowanie w produkty o tolerancji trzech stopni Celsjusza w dowolną stronę.

Najem czy kupno?

Dostępne są dwie formy użytkowania kamer. Pierwszą z nich jest najem na umówiony okres od właściciela. Drugą jest kupno sprzętu na własność. Na pierwszą opcję powinny decydować się osoby, które będą użytkowały sprzęt w krótkiej perspektywie – np. przy jednorazowym, niekomercyjnym remoncie. Kupno na własność to zazwyczaj rozwiązanie polecane firmom budowlanym używającym sprzętu regularnie i długo. W firmie JPD możliwy jest tani wynajem wysokiej klasy sprzętu.